Mój Toruń: Główna » Aktualności » Rowerowa Masa Krytyczna / Dzień bez Samochodu

Rowerowa Masa Krytyczna / Dzień bez Samochodu 

rowerowa masa krytyczna
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń zaprasza w niedzielę 21 września na Rowerową Masę Krytyczną czyli przejazd rowerzystów ulicami Torunia. Start na Rynku Nowomiejskim o godzinie 16. Wrześniowy przejazd zorganizowany będzie z okazji przypadającego na 22 września Europejskiego Dnia bez Samochodu.
 
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia do wzięcia udziału w rowerowym przejeździe. Pokażmy jak wielu osobom zależy na dobrej infrastrukturze rowerowej w naszym mieście. Przyjedźcie całymi rodzinami, wraz ze znajomymi. Zabierzcie ze sobą dzwonki, trąbki i gwizdki aby podczas przejazdu narobić trochę hałasu. Mamy nadzieję, że ulice Torunia w niedzielę 21 września od godziny 16 należały będą przede wszystkim do rowerzystów. Przejazd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe, oczywiście liczymy, że pogoda będzie nam sprzyjać.

Przejazd zabezpieczany będzie przez policję i straż miejską oraz przez Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Toruń. Planowana trasa przejazdu: Rynek Nowomiejski, Browarna, Piernikarska, Św. Jakuba, Wola Zamkowa, Leona Szumana, Wały Gen. Sikorskiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Broniewskiego, Plac Hoffmana, Bema, Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Żwirki i Wigury, Grudziądzka, Plac Tow. Miłośników Torunia, Uniwersytecka, Wały Gen. Sikorskiego, Chełmińska, Rynek Staromiejski.

Toruń

Ulice Torunia z powodu remontów i stale zwiększającej się liczby samochodów są mocno zakorkowane. Pokonać nawet niewielkie odległości samochodem w godzinach szczytu jest bardzo ciężko. Można jednak ominąć korki samochodowe zmieniając swoje zwyczaje komunikacyjne: częściej wybierać rower jako codzienny środek transportu. W wielu europejskich miastach rower traktowany jest priorytetowo, niestety w Polsce jest to środek komunikacji często lekceważony, wiele osób nie wyobraża sobie codziennego dojeżdżania do pracy czy szkoły na dwóch kółkach. Działania władz miejskich na polu rozwoju rowerowej infrastruktury są wybitnie niezadowalające. Pomijając jednak wszystkie problemy jakie napotyka rowerzysta w Toruniu należy z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu wyraźnie zaakcentować kilka faktów:

1. Rower nie stoi w korkach: rowerzysta instynktownie wybiera takie trasy dojazdu do celu swojej podróży, które omijają zatory samochodowe.

2. Nie musisz długo szukać miejsca do parkowania roweru: niestety w Toruniu brak dobrych stojaków i parkingów rowerowych, ale i tak rowerzysta prędzej znajdzie słup do którego będzie mógł przypiąć rower niż kierowca wolne miejsce do parkowania. Poza tym często można wprowadzić rower do pomieszczenia

3. Z powodów opisanych w punkcie 1 i 2 rower to najszybszy środek komunikacji w mieście na odcinku do 5 kilometrów w relacji ?z drzwi do drzwi”.

4. Codzienne użytkowanie roweru nic nie kosztuje: nie płacisz za paliwo, za parking.

5. Rower nie hałasuje i nie zanieczyszcza powietrza ? jest pojazdem ekologicznym.

6. Podróżowanie rowerem powoduje drobny wysiłek fizyczny zapewniający dobre samopoczucie i pozwalający utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Uczestniczy Rowerowej Masy Krytycznej będą chcieli pokazać, że rower to naprawdę dobry środek miejskiej komunikacji. Chcemy również zwrócić uwagę kierowcom samochodów, że rowerzyści to pełnoprawni, mimo że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Niestety część kierowców samochodów nie szanuje i lekceważy rowerzystów. Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że rowerzysta ma małe szanse w starciu z samochodem.

Liczymy, że duża ilość rowerzystów na Rowerowej Masie Krytycznej pokaże włodarzom naszego miasta, że jest dla kogo budować wygodną i bezpieczną infrastrukturę rowerową.

Do zobaczenia w niedzielę 21 września o godzinie 16 na Rynku Nowomiejskim !!!

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Rowerowy Toruń: www.rowerowytorun.com.pl

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama