Mój Toruń: Główna » Aktualności » Rozwidlenie czy bezdroże?

Rozwidlenie czy bezdroże? 

small_rozstaje[1]
“Rozstaje Europy” to festiwal, podczas którego prezentuje się filmy dokumentalne mówiące o wielokulturowości współczesnej Europy. Symbolika nazwy festiwalu nawiązuje do starego określenia rozdroża, a więc miejsca, z którego wychodzi kilka dróg. Są to jednak drogi w sensie metafizycznym, możliwości wyboru pomiędzy dwoma kulturami, religiami, sposobami życia i przeżywania.

 

 

Ten element wyboru, obecny w życiu każdego z nas, determinuje nasze życie i określa tożsamość kulturową. “Rozstaje Europy” mają nam pomóc w dojrzeniu tego, co osiągnęli ludzi podążający inną “drogą”. Dają nam szansę, aby zrozumieć ludzi na pozór wydających się zupełnie odmiennymi istotami, kierującymi się skrajnie różnymi wartościami. Są to jednak ludzie, którzy żyją obok nas, którzy wraz z nami współtworzą cywilizację.
Kto zatem przegapił ubiegłoroczną, dziewiątą już, edycję festiwalu powinien 13 stycznia udać się do Od Nowy, gdzie zaprezentowane zostaną cztery najlepsze obrazy z IX Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego “Rozstaje Europy”.

Pierwszym z nich będzie “Obcina” – rumuński film, który otrzymał Grand Prix festiwalu “Rozstaje”. Opowiada on nostalgiczną historię rodziny Stefana Cuta, żyjącej w małej górskiej wiosce Obcina. Kiedy złowroga aura nie pozwala już mieszkańcom wioski na normalną egzystencję, postanawiają oni wyruszyć w poszukiwaniu innego miejsca zamieszkania. Jedynie rodzina Stefana pozostaje, decydując się na codzienną walkę o przetrwanie z naturą, próbującą wydrzeć im to, co mają najcenniejszego. Tym razem przeżycie zimy okaże się jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj – Stefan odmrozi sobie palce i będzie oczekiwał na ich amputację. Dla zrozpaczonej rodziny to olbrzymi cios.

Rozwidlenie czy bezdroże?

Następnie widzom zaprezentowane zostaną trzy filmy krótkometrażowe. Pierwszym z nich będzie obraz Marcina Sautera – “Pierwszy dzień”.
Traktuje on o losie dzieci, które zamieszkują nieprzyjazną tundrę. Pewnego dnia zostają one przetransportowane do szkoły w Askarce. Cywilizacyjny szok, jaki przeżywają, oraz konieczność wytężonej pracy nad opanowaniem matematyki i języka rosyjskiego, potęgują ciężar, którym są obarczone. Muszą one bowiem pokonać barierę dorosłości, dojrzeć, aby powrócić w rodzinne strony bogatsze o zdobyte doświadczenie i wiedzę, pozwalające im przetrwać w trudnym klimacie.
W 2006 roku Pavel Medvedev stworzył film “Na trzeciej planecie od słońca”. Dwa lata później obraz ten otrzymał II nagrodę IX Festiwalu “Rozstaje Europy”. “Na trzeciej planecie od słońca” przeprowadzane są testy nuklearne, które doprowadzają do naturalnej katastrofy. Martwa ziemia nie wydaje plonów. Jest jednak w niej coś, co przyciąga okolicznych mieszkańców – atomowe śmieci. Zbierają je oni i sprzedają na złomowiskach lub przerabiają we własnych domach, igrając w ten sposób z atomowym zagrożeniem, przed którym drży cała “cywilizowana” Europa.
Ostatnim dokumentem jest dzieło Danieli Rusnokovej – “Sonia i jej rodzina”. Choć tytułowa Sonia, rumuńska kobieta przebywająca na Słowacji, jest zaradna i inteligentna, to jednak rzeczywistość nie pozostawia jej żadnych złudzeń i nadziei. Reżyserka zobrazowała tu zmagania Soni z bezlitosnym losem, przedstawiając przy okazji, wkraczającą w sferę prywatności, charakterystykę rodziny Rumunki.

Warto więc, wybierając pomiędzy kolejnymi “drogami”, choćby przez chwilę przyjrzeć się tym, dla których życie przygotowało własne, często gorzkie scenariusze. Koszt tego doświadczenia to 5 zł.

Źródła: www.odnowa.umk.pl, www.rozstajeeuropy.pl
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama