Mój Toruń: Główna » Aktualności » Rusza robudowa monitoringu miejskiego

Rusza robudowa monitoringu miejskiego 

Rusza zapowiadana w tym roku rozbudowa monitoringu miejskiego. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę i montaż 25 kamer wraz z potrzebną infrastrukturą, budowę światłowodu i sieci transmisyjnej, rozbudowę serwerowni i przebudowę stanowisk operatorskich. Docelowo w 2015 r. przybędzie 167 kamer.
Nowe kamery pojawią się m.in. na lewobrzeżu, w Kaszczorku, na ul. Olsztyńskiej/Olimpijskiej, św. Józefa, Żwirki i Wigury oraz na Rubinkowie.

Warto dodać, że w 2015 r. w ramach zadań realizowanych przez wydziały Urzędu Miasta Torunia i jednostki organizacyjne Gminy zaplanowano utworzenie 167 punktów kamerowych oraz dodatkowo 2 stanowisk operatorskich. 117 kamer będzie adresowanych dla transportu publicznego (76 w rejonie przystanków tramwajowych, 41 na Dworcach Toruń Główny i Toruń Miasto ), 10 znajdzie się w parku na Skarpie, a 24 na nowym moście drogowym.
Co widzą kamery? Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, awantury, bójki, pobicia, osoby śpiące w miejscu publicznym, wykroczenia porządkowe, żebractwo, wykroczenia w ruchu drogowym. Dzięki pracy kamer i osób analizujących przesyłany przez nie obraz, w latach 2010-2014:

· zatrzymano przeszło 200 sprawców przestępstw i wykroczeń,
· nałożono prawie 3000 mandatów karnych,
· skierowano prawie 100 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego
Za pomocą kamer najczęściej ujawniane są wykroczenia w ruchu drogowym. W latach 2010-2014 było to ponad 1800 przypadków. Na drugim miejscu listy rankingowej jest spożywanie alkoholu w miejscu publicznym – ujawnione przez monitoring miejski prawie 1600 razy w ciągu czterech lat.

Prezentacja nt. miejskiego monitoringu
Warto dodać, że dodatkowym wsparciem dla monitoringu miejskiego są kamery instalowane przez toruńskie spółdzielnie mieszkaniowe, w ramach monitoringu osiedlowego. W latach 2010-2014 zamontowano 28 takich urządzeń. Miasto współpracuje w tym zakresie ze spółdzielniami mieszkaniowymi: MSM, SM Kopernik, SM Rubinkowo.

[MT/UM Torunia]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama