Mój Toruń: Główna » Aktualności » Rytmy reggae w “Od Nowie”

Rytmy reggae w “Od Nowie” 

plakat reggae

Najstarszy festiwal muzyki reggae w Polsce – Afryka Reggae Festiwal 2009 odbędzie się w najbliższy weekend w Toruniu. W piątek i w sobotę w klubie studenckim “Od Nowa” zabrzmią utwory takich zespołów jak Vavamuffin, Izrael, Tabu, Paraliżband. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na Kampanię Wodną Polskiej Akcji Humanitarnej, w ramach której mają zostać wybudowane nowe studnie w południowym Sudanie.

Historia festiwalu sięga roku 1991, kiedy to miała miejsce pierwsza edycja tego muzycznego wydarzenia znanego wówczas pod nazwą “Afryka is Hungry”. Obecna nazwa istnieje dopiero od 1999 roku. Od samego początku festiwal miał charakter charytatywny.

Dochód ze sprzedaży biletów pozwalał realizować przedsięwzięcia polskich organizacji humanitarnych lub misji zakonnych w Afryce. Dzięki wszystkim wielbicielom jamajskich rytmów udało się do tej pory pomóc wielu miejscowościom w takich krajach jak: Zambia, Burundi, Kongo czy Tanzania. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów w tym roku zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Konkretnie spożytkowane zostaną na akcję “Zbieram wodę!” w ramach Kampanii Wodnej. Cel, jaki stawiają sobie organizatorzy akcji, to pomoc tym mieszkańcom Afryki, których dostęp do wody jest poważnie ograniczony.

Choć dla nas, Europejczyków, problem niedostatku wody pitnej wydaje się nierealny, to np. dla Sudańczyków brak pomocy ze strony innych państw oznacza konieczność pokonywania wielu kilometrów dziennie do najbliższego źródła wody.

Afryka Reggae Festiwal rokrocznie gromadzi w “Od Nowie” rzesze fanów. Tak duża liczba gości zmusiła organizatorów do rozłożenia programu na dwa dni.

plakat reggae

Nie można się jednak dziwić rosnącej co roku frekwencji. Na deskach “Od Nowy” występują bowiem najbardziej znane zespoły reggae w Polsce oraz znakomici goście z zagranicy. W zbliżający się piątek zagra np. reaktywowana 2 lata temu legendarna grupa Izrael. Nie tak dawno zespołowi udało się wydać płytę “Dża ludzie”, która utrzymała świetny poziom muzyczny składu. Tego samego dnia na scenie klubu pojawi się również zespół, który nie raz już gościł na festiwalu – Paraliżband. Przy okazji “Afryki” Paraliżband będzie promował swój nowy krążek “Vintage”, wpisujący się w nurt prezentowany przez grupę od początku jej istnienia, a więc podążanie za tradycyjnym rytmem i nieuleganie obowiązującym trendom.

Kolejny dzień festiwalu rozpocznie się występem zespołu uważanego przez niektórych za niekwestionowaną gwiazdę polskiej sceny reggae. Vavamuffin, bo o nim mowa, to koncertowa maszyna, a jego członkowie znakomicie czują się na scenie. Następnie zgromadzona publiczność wysłucha Marlene Johnson, wokalistki, której muzyka wywodzi się z rytmów charakterystycznych dla gatunków takich jak soul i blues.

Dokładny program festiwalu na stronie www.afryka.umk.pl. Tam również podane są informacje dotyczące rezerwacji biletów. Koszt wstępu na cały festiwal to 50 zł, natomiast bilet jednorazowy to wydatek rzędu 30 zł.

W razie wszelkich wątpliwości i pytań można zwrócić się do menedżera projektu Michała Ławniczaka, pisząc na adres michal.lawniczak@wp.pl  lub dzwoniąc pod numer 697-265-515.

Wszystkich miłośników reggae serdecznie zapraszamy na to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne!

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama