Mój Toruń: Główna » Aktualności » Skarby Światowego Dziedzictwa w obiektywach aparatów już w Toruniu

Skarby Światowego Dziedzictwa w obiektywach aparatów już w Toruniu 

Ruszył ogólnopolski cykl pierwszej na świecie wystawy fotografii z kolekcji “OUR PLACE – The World’s Heritage” (“NASZE MIEJSCE – Światowe Dziedzictwo”). Już od 31 sierpnia br. będzie można obejrzeć ją w toruńskiej Galerii Copernicus. Celem wystawy jest zaprezentowanie szerokiej publiczności zdjęć obiektów należących do Światowego Dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO, wykonanych przez międzynarodowy zespół uznanych fotografów. Organizatorem wystawy jest Panasonic Polska, który aktywnie wspiera projekt “OUR PLACE – The World’s Heritage”. Honorowy patronat nad wystawą objęło natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Toruń

Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie zrobiono aparatami marki Lumix. Cykl wystaw, które odbywają się w największych polskich miastach jest autorskim pomysłem Panasonic Polska i stanowi część globalnego projektu UNESCO pod nazwą “OUR PLACE – The World’s Heritage”. Jego celem jest stworzenie największej na świecie kolekcji zdjęć, a tym samym swoistej dokumentacji obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zlokalizowanych w 184 krajach na całym świecie. Trafiają na nią obiekty i miejsca, które według Komitetu Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości, posiadają wyjątkową i uniwersalną wartość, a także ogromne znaczenie dla świata ze względu na swe walory kulturowe lub przyrodnicze. Wśród prezentowanych obiektów będzie można zobaczyć zarówno te bardzo znane jak Taj Mahal czy Katedrę w Kolonii, jak i te mniej popularne jak Grobowiec Askii w Mali lub Wyspę Robben w RPA. Zwiedzający będą mogli podziwiać również fotografie rodzimych obiektów – warszawską Starówkę, Kopalnię Soli w Wieliczce czy drewniane kościoły południowej Małopolski.
Fotografowie zaangażowani w projekt “OUR PLACE – The World’s Heritage”, eksponując najbardziej cenione wartości wybranych obiektów, uwiecznili niezwykłe bogactwo kultur i różnorodność przyrody wielu zakątków świata. Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie zostały wykonane cyfrowymi aparatami Lumix Panasonic: cyfrową lustrzanką DMC-L1, w klasycznej obudowie przypominającej tradycyjne aparaty analogowe, megazoomem DMC-FZ50 – następcę słynnego modelu FZ30 – oraz DMC-LX2 o matrycy specjalnie przystosowanej do robienia panoramicznych zdjęć w formacie 16:9. Aparaty Lumix wyróżniają: wysokiej jakości optyka firmy LEICA, unikalna optyczna stabilizacja obrazu MEGA O.I.S. oraz intuicyjna obsługa.

Toruń

Wśród autorów prezentowanych prac znaleźli się tak uznani fotografowie jak: Geoff Steven, Geoff Mason, Amos Chapple, Chris Morton, Tui De Roy, David Muench, Water Poon, Pall Stefansson, Giora Dan, Rogerio Reis oraz Luis Castaneda. W tym roku do tego elitarnego grona dołączył znany polski fotograf Wojtek Wieteska. “Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu było dla mnie wyróżnieniem. To prawdziwa przyjemność pracować w tak elitarnym zespole fotografów. Dzięki temu, że poproszono mnie o sfotografowanie wydawałoby się znanego mi miejsca, musiałem na nie spojrzeć zupełnie innym okiem i nie tylko uchwycić jego specyficzną atmosferę, ale też znaleźć nieznane dotąd fragmenty. Od 25 lat fotografuję różne miejsca na świecie, zatem projekt OUR PLACE jest w naturalny sposób przedłużeniem moich wielkomiejskich wędrówek ” – powiedział.
“Organizując wystawę zdjęć “OUR PLACE – The World’s Heritage” chcieliśmy przyczynić się do upowszechnienia wiedzy na temat miejsc należących do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cieszymy się, że na wystawie znalazły się zdjęcia warszawskiej Starówki wykonane przez polskiego fotografa. Jest to okazja do promowania Polski i jej zabytków, jak również doskonała możliwość, aby przetestować aparaty cyfrowe Lumix w rękach zawodowych fotografów” – powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska.
Polska jest pierwszym krajem, w którym odbywa się cykl wystaw prezentujących zdjęcia z kolekcji “OUR PLACE – The World’s Heritage”. Tygodniowe wystawy odbywają się w 6 największych polskich miastach. Otwarty charakter i zlokalizowanie wystaw w największych galeriach handlowych umożliwia zaprezentowanie zdjęć szerokiej publiczności. Uroczyste otwarcie wystawy w Toruniu odbędzie się 31 sierpnia i potrwa
do 9 września. Dotychczas wystawy odbyły się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Toruń

Osoby, które nie będą mogły przybyć na wystawę osobiście, mogą zobaczyć zdjęcia na stronie http://www.ourplaceworldheritage.com/
Honorowy patronat nad cyklem wystaw objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat merytoryczny wystawy objęła Europejska Akademia Fotografii.

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama