Mój Toruń: Główna » Aktualności » Sposób na upał

Sposób na upał 

[catchke2ro - sxc]

W Toruniu upał nie będzie już się tak dawał we znaki. Od piątku 21 czerwca 2013 r. miasto uruchomi kurtyny wodne.

Synoptycy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dni przez miasto przetoczy się fala upałów. Według prognoz temperatura powietrza może wzrosnąć do ok. 30 stopni C. Upał nie będzie już jednak tak dokuczliwy, gdyż jak co roku w czasie wysokich temperatur będą działać kurtyny wodne.

W sumie do dyspozycji mieszkańców jest pięć kurtyn. Trzy są zlokalizowane w rejonie starówki: na Rynku Staromiejskim, na placu Rapackiego i na Rynku Nowomiejskim. Dodatkowe kurtyny zostały ustawione w okolicach Manhattanu na Rubinkowie i przy pawilonie „Maciej” na osiedlu Na Skarpie. Będą one działać w godzinach 11.00-18.00 w najbardziej upalne dni przez całe lato. Woda jest pobierana z miejskich hydrantów.

Sprzęt wykorzystany podczas akcji został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby mieszkańców przez Toruńskie Wodociągi. Oryginalnie kurtyny wodne są wykorzystywane do neutralizacji dymów i toksycznych gazów powstających na skutek pożarów. W porównaniu do sprzętu strażackiego, podstawową różnicą jest wielkość emitowanych kropel wody. Na skutek modyfikacji miejskie kurtyny wytwarzają bardzo drobną mgłę wodną. Chodzi o to, żeby delikatnie orzeźwiać, a nie zalewać przechodniów wodą.

W przeciwieństwie do fontanny Cosmopolis, w przypadku kurtyn obieg wody nie jest zamknięty, więc woda nadaje się do użytku zewnętrznego. Każdy może podejść i zwilżyć głowę, twarz i ręce lub nawet całe ciało.

Lokalizacja kurtyn będzie zmieniana, aby nie tworzyć zbyt dużych kałuż. Nadzór nad kurtynami dodatkowo sprawuje Straż Miejska.


Warto pamiętać
W czasie upałów lekarze radzą unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Lekarze zalecają, by unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała.

Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

Trzeba pamiętać, że upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu. Wysokie temperatury to także wzrost zagrożenia pożarowego w lasach oraz zwiększone uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.

[Urząd Miasta / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama