Mój Toruń: Główna » Aktualności » Stacja kosmiczna w Toruniu

Stacja kosmiczna w Toruniu 

[mrgoose - sxc]

Model stacji kosmicznej będzie jedną z wielu atrakcji powstającego w Toruniu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na miejscu jest już wahadło Foucaulta, wkrótce powstaną również kolejne wystawy – rzeka i o obrotach. Otwarcie w czwartym kwartale 2013 roku.

Jednym z ciekawszych eksponatów wystawy „O obrotach” będzie model stacji kosmicznej. Każdy będzie mógł wejść do środka, usiąść w fotelu i poczuć się jak astronauta – mówi specjalista ds. marketingu i promocji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Ewa Pedrycz-Pijanowska.

Podstawową ideą muzeum jest jej interaktywność – wszystkie eksponaty umożliwiać będą samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk fizycznych.

Na początek zobaczymy dwie wystawy: „O obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika “De revolutionibus orbium coelestium” (koszt wykonania wystawy to 1,4 mln zł) oraz “Rzeka”, której tematem będzie model rzeki od źródeł po ujście, w nawiązaniu do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji zobaczyć będzie można ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie pojawią się też modele związanych z rzeką wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnia ścieków i tama. Koszt przygotowania tej ekspozycji to 1,8 mln zł.

Główną atrakcją Centrum Nowoczesności, czyli wahadło Foucaulta od ponad miesiąca jest już na miejscu. Pozwala ono obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Toruński model wahadła to 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie osiem kondygnacji. Dzięki temu wahadło jest widoczne ze wszystkich pięter wystawowych jako element kształtujący architekturę wnętrza budynku. Zakończenie wahadła Foucaulta znajduje się w holu głównym, naprzeciwko wejścia. System sterujący konstrukcji został umieszczony pod platformą u podstawy wahadła. Na kolistym panelu jest wyrysowany punkt centralny, zarys kontynentów i kierunki świata. Całość kosztowała ponad 255 tys. zł.


Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy” mieści się w zaadaptowanej na ten cel części zabytkowych Młynów Richtera, zbudowanych na przełomie XIX/XX w. Ogromny, ceglany budynek od lat 90. przestał być użytkowany na cele przemysłowe i stał pusty. Wreszcie powstał projekt uruchomienia w nim kilku placówek: Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy”, Toruńskiego Inkubatora Technologicznego i Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży.

Budynek Centrum Nowoczesności jest praktycznie ukończony. Otwarcie nastąpi w czwartym kwartale 2013 roku. Inwestycja jest prowadzona ze środków miasta i funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 21 mln zł, z czego prawie 7,3 mln zł to wkład miasta.

[Urząd Miasta / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama