Stawiamy na nowoczesność
![cntorun[1]](http://mojtorun.pl/wp-content/uploads/2013/02/cntorun1.jpg)
Od 2012 roku Młyny Toruńskie powinny być kojarzone nie tylko z historią miasta, ale również z jego przyszłością. Powstanie w nich bowiem Centrum Nowoczesności – toruński pomysł na „muzeum nauki”. Z muzeum jednak nie będzie miało ono wiele wspólnego. Tutaj ma obowiązywać zasada: „sprawdź i dotknij”. Taka formuła Centrum Nowoczesności w szczególności spodoba się najmłodszym, dla których szkolne lekcje fizyki nie są atrakcyjne.
W Centrum będą mogli na żywo obserwować szereg zjawisk i brać udział w doświadczeniach, co ułatwi przyswajanie wiedzy z niełatwych dziedzin nauki.
Nad taką ideą Centrum Nowoczesności pracował Zespół Programowy, w którego skład wchodzili przedstawiciele nauki i oświaty z Torunia. Zespół przygotował projekt, który zakłada, że Centrum obejmie budynki dawnych silosów zbożowych, młyna oraz teren przylegający. W pierwszej części (w komorach zbożowych) zainstalowana zostanie kompozycja stała, natomiast druga będzie zaadaptowana na potrzeby poszczególnych pracowni – chemicznej, biologicznej, fizycznej, informatycznej oraz studia multimedialnego.
Zwieńczeniem trwających od jesieni przygotowań, było podpisanie 16 marca umowy o współpracy pomiędzy miastem a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Swoje podpisy pod dokumentem złożył w imieniu UMK profesor Andrzej Tretyn, a w imieniu władz zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
Prócz Centrum w Toruńskich Młynach utworzony zostanie Toruński Inkubator Technologiczny. Łączny koszt inwestycji oszacowano na 43 mln złotych, z czego 27 mln zł pochłonie budowa Centrum. Większość środków pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2012.
Ważne dla działalności Centrum jest zaaranżowanie wystawy stałej. Podzielona ona będzie na pięć działów: środowisko, idea, komunikacja, nowoczesność, zabawa, których elementem wspólnym ma być przewodnia myśl – człowiek przekształcający środowisko.
Jedną z największych atrakcji ma być najdłuższe w kraju, działające bez przerwy, wahadło Foucaulta, które pozwala stwierdzić, że ziemia wykonuje ruch obrotowy wokół własnej osi.
Toruńskie wahadło będzie miało aż 35 metrów długości, co daje mu drugą pozycję w Polsce (dłuższe wahadło znajduje się w Krakowie, ale działa jedynie raz w tygodniu).
Budowa CN wpisuje się w nurt działań władz miasta, które zmierzają ku przekształceniu Torunia w ośrodek iście akademicki – oparty na nowych technologiach oraz wspierające rozwój sztuki współczesnej i alternatywnej (wystarczy choćby wspomnieć powstanie Centrum Sztuki Współczesnej czy wysokie dotacje dla Tofifestu). Jest to o tyle istotne, że zwiększa szanse Torunia na zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016, o które to miano się staramy.
[Kamil Zagrabski]