Mój Toruń: Główna » Aktualności » Sto lat Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu

Sto lat Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu 

Zabytkowa Remiza Muzeum Etnograficzne

Historia straży pożarnej w Toruniu sięga roku 1628 roku, jednak ostatecznie o utworzeniu komendy Zawodowej Straży Pożarnej zadecydowano 281 lat później. W jej skład wchodził: jeden inspektor pożarny, jeden nadstrażak i 6 strażaków pożarnych. Oddział ten wspierany był wciąż przez ochotników. Dziś przypada więc okrągła rocznica tego wydarzenia, która będzie hucznie obchodzona przez lokalną straż.

Celebracja stulecia rozpoczęła się już 25 kwietnia, jednak kulminacja uroczystości będzie miała miejsce dopiero 8 maja. Rys historyczny istnienia straży w naszym mieście pokazuje, z jakimi problemami się ona borykała. Dokument “Porządek Ogniowy Królewskiego Miasta Torunia” wydany w 1628 roku był bowiem jedynie próbą uregulowania ochrony przeciwpożarowej. Dopiero w połowie XIX wieku udało się zakupić znaczące dla obrony Torunia ilości sprzętu i przygotowano projekty dwóch remiz strażackich. Siedziba główna straży umiejscowiona była w Ratuszu Staromiejskim. Na początku XX wieku wybudowano budynek Straży Pożarnej przy ulicy Prostej, do którego przeniesiono siedzibę. W 1909 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Toruniu liczyła 170 osób i była zgrupowana w trzech oddziałach: I  – Toruń – Miasto, II – Toruń – Bydgoskie Przedmieście i III – Toruń – Mokre, wtedy zadecydowano o zorganizowaniu Zawodowej Straży Pożarnej.

To istotne dla miasta wydarzenie przypomnieć mają uroczystości związane z jego setną rocznicą. Od 25 kwietnia do 17 maja w piwnicy Gdańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu trwać będzie wystawa dokumentująca historię osobistego umundurowania i wyposażenia toruńskich strażaków, a na dziedzińcu wystawione będą sikawki konne i drabiny na kołach.

W tym samym czasie w Muzeum Etnograficznym zwiedzającym udostępniona zostanie remiza strażacka z przełomu XIX i XX weku.

Przez 10 dni, od 1 maja, w Dworze Artusa pokazywane będą motopompy oraz dokumenty graficzne ilustrujące bogatą historię straży pożarnej w mieście.

Centralne obchody Dnia Strażaka rozpoczną się natomiast 8 mają i potrwają przez trzy kolejne dni. Ich inauguracją będzie Msza Św. w Katedrze Św. Janów, koncelebrowana przez Biskupa Andrzeja Suskiego, która rozpocznie się o 10.00.

Tego samego dnia o 11.30 Komenda Miejska PSP otrzyma nowy sztandar i wozy strażackie, a dwie godziny potem otwarta zostanie wystawa historyczna w Ratuszu i na Dworze Artusa, a na Rynku Staromiejskim i Bulwarze Filadelfijskim odbędą się pokazy sprzętu strażackiego.

Kolejnego dnia o 13.30 na Stadionie Miejskim odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami parlamentarzystów i strażaków.

Ostatniego dnia obchodów rozegrane zostaną  I Międzynarodowe Zawody TFA POLAND.

W czasie obchodów na ulicach miasta parady, przemarsze orkiestry dętej i pokazy zabytkowych pojazdów straży pożarnej.

Więcej szczegółów dotyczących obchodów można znaleźć na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP pod adresem www.100lecie.straz.torun.pl

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama