Mój Toruń: Główna » Aktualności » Święto Miasta 2015

Święto Miasta 2015 

[tak torun]

Niesamowita muzyka rozbrzmiewająca wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, wyjątkowe pokazy teatrów ulicznych, uroczyste odsłonięcie Piernikowej Alei Gwiazd – to tylko część z atrakcji jakie czekają na mieszkańców Torunia podczas Święta Miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 23 do 28 czerwca.

Kolejne urodziny Torunia przed nami. Święto Miasta to bardzo ważna okazja, wpisana w tradycję Torunia, która od wielu lat zamienia gotycką starówkę w miejsce wyjątkowych wydarzeń. Na mieszkańców miasta czekać będzie szereg imprez plenerowych. Obchody Święta rozpoczną się 23 czerwca wyłonieniem laureatów konkursu Wianki na Wiśle. To wydarzenie co roku przyciąga tłumy ciekawych widzów i z pewnością także tym razem wzbudzi spore zainteresowanie.

Kolejnego dnia, 24 czerwca, odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Łobdowczyka – patrona żeglarzy i flisaków – do Katedry śś. Janów (początek procesji na Bulwarze Filadelfijskim, na wysokości “Kotwicy”). Wydarzenie uzyskało Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Mieszkańcy będą mogli również wziąć udział w tradycyjnej Mszy Świętej w intencji Torunia. Na zakończenie dnia odbędzie się wyjątkowy koncert na Wiśle – wystąpi Alvon Johnson – prawdziwy mistrz estrady, który rytmem bluesa i światowej sławy muzyką rozrywkową podbija publiczność. Ten pochodzący z Kalifornii niesamowity gitarzysta i kompozytor zachęca wszystkich do wspólnej zabawy, a nawet śpiewania takich utworów jak “Sweet Home Chicago” czy “I Love the Blues”.

W czwartek, 25 czerwca, odbędzie się jeden z najważniejszych elementów obchodów miejskiego święta – uroczyste odsłonięcie kolejnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Tegorocznymi nagrodzonymi są Michał Kwiatkowski – Mistrz Świata w kolarstwie szosowym oraz Piotr Głowacki – znakomity aktor młodego pokolenia z toruńskim rodowodem. Partnerem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik SA.

Dobra wiadomość czeka na miłośników spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze – prezentacje, które przez ostatnie lata z powodzeniem realizowała Toruńska Agenda Kulturalna otrzymają w tym roku formę Festiwalu Teatrów Ulicznych. Pierwsza jego odsłona odbędzie się 26 czerwca przy Hali Sportowo-Widowiskowej. Publiczność będzie świadkami nietuzinkowego spektaklu teatru ulicznego z Włoch – “C’era Una Volta”.

“C’era Una Volta” to niesamowite dzieło interdyscyplinarne, w którym fascynujące obiekty ruchome, efekty wodne i rozwiązania technologiczne dostarczają publiczności niepowtarzalnych przeżyć. “C’era Una Volta” to znacznie więcej niż spektakl o księżniczkach i bohaterach. Opowieści i legendy pochodzące z utworów braci Grimm, Lewisa Carolla, Karla Augusta Masäusa, Hansa Christiana Andersena zostaną tu zinterpretowane na nowo, w sposób oryginalny i niepowtarzalny – komentuje Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Bajkowo zapowiada się też sobota, 27 czerwca. Wtedy na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się piknik “Bajkowy Toruń”, z dużą ilością atrakcji dla całej rodziny oraz słodkim poczęstunkiem. Jego zwieńczeniem będzie koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Zgodnie z toruńską tradycją odbędą się również regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Czerwiec przyniesie też sporo dobrego miłośnikom muzyki klasycznej – 28 czerwca, koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, zainaugurowany zostanie XIX Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura”.

[MT/Tak Toruń]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama