Mój Toruń: Główna » Aktualności » Święto Szerokiej

Święto Szerokiej 

Święto Szerokiej  Toruń

Najbardziej reprezentatywny deptak w mieście, łączący ze sobą oba toruńskie rynki – ulica Szeroka i Królowej Jadwigi – obchodzić będzie 12 czerwca swoje święto. Z tej okazji dla wszystkich, którzy się pojawią w okolicy od południa do wieczora zaplanowano mnóstwo atrakcji. Celem święta jest aktywizacja podmiotów gospodarczych działających zwłaszcza w obrębie ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi oraz przyciągnięcie na Stare Miasto mieszańców i turystów.

W związku z tym  zaplanowano na ten dzień mnóstwo atrakcji. Święto zainauguruje otwarcie wystawy pokonkursowej prac dzieci i młodzieży, których tematem była Starówka. Wernisaż odbędzie się w południe w zborze poewangelickim, a zwiedzać ją będzie można do godz. 15.00.

Celem święta jest aktywizacja podmiotów gospodarczych działających zwłaszcza w obrębie ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi oraz przyciągnięcie na Stare Miasto mieszańców i turystów. W związku z tym  zaplanowano na ten dzień mnóstwo atrakcji. Święto zainauguruje otwarcie wystawy pokonkursowej prac dzieci i młodzieży, których tematem była Starówka. Wernisaż odbędzie się w południe w zborze poewangelickim, a zwiedzać ją będzie można do godz. 15.00.

O godz. 12.30 z Rynku Nowomiejskiego ulicą Królowej Jadwigi i Szeroką do Rynku Staromiejskiego przemaszeruje orkiestra dęta z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, gdzie odbędzie się jej ok. 45-minutowy koncert. Między godz. 14.00 a 14.30 drużyna rycerska z Zamku Krzyżackiego przeprowadzi zawody w toczeniu beczek ze śledziami oraz przeciąganiu sznura wisielczego. Do udziału w drugiej konkurencji zaproszona zostanie publiczność. Zawody poprowadzi Jacek Pietruski – aktor “Baja Pomorskiego”.

U zbiegu ulic Szerokiej i Rynku Staromiejskiego stanie miniscena, na której między godz. 14.00 a 17.00 prezentować się będą zespoły muzyczne z Ogniska Pracy Pozaszkolnej “Dom Harcerza” i Młodzieżowego Domu Kultury. O godz. 18.00 rozpocznie się pokaz mody przygotowywany przez Larysę Kałużną z Toruńskiej Fundacji “Stare Miasto”. Kolekcje prezentowane podczas pokazu pochodzić będą ze sklepów zlokalizowanych na Starym Mieście: Markit, Deichmann, Orsay, C&A, Vero Moda i Bolero. Pokaz potrwa ok. 2 godzin. Przed drogerią “Douglas” z kolei odbywać się będą pokazy makijażu. Warto dodać, że sklepy tego dnia wydłużą godziny otwarcia i przygotują dla swych klientów specjalne rabaty. Kilka restauracji zadeklarowało chęć przeprowadzenia pokazów kulinarnych przed swoimi lokalami.

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych będą wykopaliska archeologiczne, które u zbiegu ulicy Szerokiej i Mostowej przygotują i poprowadzą studenci z Koła Promocji Archeologii ARCHOS z Instytutu Archeologii UMK. Dzięki Planetarium, które zaangażowało się w organizację imprezy, uczestnicy Święta będą mogli obserwować słońce przez teleskop słoneczny. Teleskop ustawiony zostanie w okolicach zegara przy EMPiKu. Pokaz planowany jest między 14.00 a 16.00.

Przy okazji Święta akcję promocyjną Torunia jako Europejskiej Stolicy Kultury prowadzić będzie instytucja “Toruń 2016″. Na scenie ustawionej na Rynku Nowomiejskim od godz. 15.00 występować będą toruńscy muzycy, odbędzie się również happening, w którym udział będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec lub turysta chcący wyrazić swe poparcie dla toruńskiej kandydatury do tytułu ESK.

Pomysłodawcą cyklu Świąt Ulic jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Organizuje je wspólnie ze zrzeszającą przedsiębiorców ze Starówki Fundacją “Stare Miasto”.

[MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama