Mój Toruń: Główna » Aktualności » Szerokopasmowe możliwości dla miasta

Szerokopasmowe możliwości dla miasta 

[pseudoxx / sxc]

O możliwościach sieci szerokopasmowej rozmawiali w Toruniu 28 stycznia 2014 r. uczestnicy konferencji w Hotelu Filmar. W spotkaniu pt. „Nowoczesna sieć szerokopasmowa współdziałająca ze szkieletową siecią regionalną jako podstawa systemu informacyjnego Torunia”, organizowanym przez Urząd Miasta Torunia, wzięli udział specjaliści IT, nauczyciele informatyki, uczniowie, studenci oraz przedstawiciele Poznania, Gdańska, a także Torunia – miast realizujących projekty z wykorzystaniem sieci szerokopasmowej.

Toruń należy do ścisłego grona zaledwie kilku akademickich miast w Polsce, które były pionierami we wdrażaniu internetu w kraju u początku lat 90. minionego wieku: IV LO w Toruniu było pierwszą polską szkołą średnią, a toruńska szkoła artyleryjska pierwszą polską instytucją wojskową w internecie – przypomniał otwierając konferencję zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba.

Podczas konferencji była mowa m.in. o: realizowanych w Polsce gminnych projektach wykorzystania sieci szerokopasmowej, praktyce wdrażania programów i korzystania z nich przez beneficjentów, zarządzaniu ryzykiem i o możliwościach rozwoju sieci szerokopasmowej w kontekście nowej perspektywy programowania unijnego.

Szybka sieć szerokopasmowa pozwala przenosić praktycznie każdą informację, którą jesteśmy w stanie wytworzyć: wszelkie filmy instruktażowe, materiały szkoleniowe, filmy promocyjne dla turystów, interaktywne mapy. W ten sposób rozwiązania stworzone w internecie dla rozrywki, są obecnie coraz szerzej wykorzystywane na gruncie typowo naukowym i szkoleniowym – mówił Mateusz Paściak z poznańskiej firmy Komputreks.

Toruń jest w Polsce jednym z liderów, jeśli chodzi o wykorzystanie sieci szerokopasmowej do przesyłu informacji. Od 2011 r. w naszym mieście jest realizowany projekt „Nowoczesna sieć szerokopasmowa współdziałająca ze szkieletową siecią regionalną jako podstawa systemu informacyjnego Torunia”.

W ciągu kilku lat, przy wsparciu funduszy unijnych, w Toruniu powstanie nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna i teleinformatyczna, wykorzystująca do przesyłu informacji światłowód, umożliwiająca rozbudowę miejskiego systemu informacji i wprowadzanie nowoczesnych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT).

Już teraz w urzędzie miasta oraz spółkach komunalnych działa dużo nowoczesnych, interaktywnych aplikacji, dzięki którym wiele spraw można załatwiać przez internet. Sieć szerokopasmowa pozwoli także na unowocześnienie procesu edukacyjnego w szkołach czy rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego i sterowania ruchem drogowym.


Wykonawcą toruńskiego projektu jest Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych S.A. Wartość projektu to ponad 15 mln zł, z czego ponad 9,7 mln zł to fundusze unijne z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, a wkład własny Gminy Miasta Toruń –ponad 3,2 mln zł i wkład niepieniężny 2,3 mln zł.

[UM Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama