Mój Toruń: Główna » Aktualności » Szlachetny gest na Boże Narodzenie

Szlachetny gest na Boże Narodzenie 

Świąteczna paczka

W okresie świątecznym zaobserwować możemy wzmożoną aktywność wszelkiego typu organizacji charytatywnych. Wynika to zapewne z faktu, że dopiero przy okazji Bożego Narodzenia ludzie przypominają sobie o tych, którzy nie mogą w pełni się z niego cieszyć i są bardziej skłonni wspierać takie organizacje. Z pewnością radości świętowania pozbawione są ubogie rodziny, dla których koniec grudnia to olbrzymie wydatki w i tak nadwątlonym już budżecie domowym.

Naprzeciw ich potrzebom wychodzą organizatorzy akcji “Szlachetna Paczka”. Chcąc przybliżyć ideę tego przedsięwzięcia zadaliśmy kilka pytań wolontariuszce – pani Annie Zglińskiej

Czym jest “Szlachetna Paczka”? W jaki sposób każdy z nas może przynieść odrobinę radości potrzebującej rodzinie?

Szlachetna Paczka to akcja charytatywna o zasięgu ogólnopolskim. Już po raz 8 gromadzi wokół siebie ludzi, którzy chcą pomagać. Wyjątkowość tej akcji polega na pełnym profesjonalizmie i skuteczności. Całość składa się z kilku etapów. Po pierwsze gromadzi się wiadomości o rodzinach bądź osobach samotnych potrzebujących pomocy. Po drugie wolontariusze ankietują te rodziny, na miejscu w ich domach. Potem wprowadzają (bądź czasem nie) potrzeby rodziny do internetowej bazy danych (oczywiście nazwiska rodzin nie są ujawniane). Następnie darczyńcy mogą wybrać rodzinę dla której sformują paczkę. Jest to konkretna pomoc i iskierka nadziei na święta. Nie pomagamy ludziom, którzy wykazują postawę roszczeniową a tak naprawdę nie potrzebują pomocy. Szlachetna Paczka trafia tam gdzie jest najbardziej potrzebna.

Dzięki “Szlachetnej Paczce” każdy z nas sam może przygotować prezent. Ciężko jednak wybrać to, co będzie najbardziej przydatne. Skąd wziąć informacje na temat pożądanej zawartości paczki?

Wszystkie rzeczy jakich potrzebuje rodzina są wyszczególnione w opisie w bazie danych. Są to bardzo często najbardziej podstawowe produkty takie jak środki czystości, żywność ubrania. Nie powinno się do paczki wkładać pieniędzy. Szlachetna Paczka dlatego jest wyjątkowa, ponieważ nie chce dawać pieniędzy tylko pomagać. Pieniądze demoralizują i są pójściem tak naprawdę na łatwiznę.

Paczkę można przygotować samodzielnie lub w grupie, wtedy koszta jakie poniesiemy będą niewielkie. W jakim stopniu natomiast taki “prezent” może wspomóc rodzinę, której zdecydujemy się go przygotować? Czy nie będzie to przysłowiowa “kropla w morzu potrzeb”?

Jak mówiłam, potrzeby są konkretne, najczęściej bardzo podstawowe. Taka paczka zawsze jest pomocą. Szczególnie gdy są małe dzieci…

Ilu rodzin w naszym mieście jesteśmy w stanie wesprzeć poprzez tę akcję? Czy mamy z czego być dumni?

Mamy 3 sztaby, po 10 wolontariuszy, każdy ze sztabów ma około 30 rodzin pod opieką, jedyni w województwie będziemy mieli happening.  W Toruniu studiuje i pracowała w Szlachetnej Paczce koordynator wojewódzka. Prężnie się reklamujemy i co roku niemal każda rodzina otrzymuje paczkę. Bardzo rzadko zdarzają się odstępstwa.

Szczegóły na temat samej akcji można znaleźć na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl

Tam też znajduje się bank rodzin, które potrzebują naszej pomocy.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama