Mój Toruń: Główna » Aktualności » Tańszy prąd dla miasta

Tańszy prąd dla miasta 

[linder6580 - sxc]

Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska będą wspólnie kupowały energię elektryczną. Dzięki temu oszczędność na zakupie może sięgnąć nawet miliona złotych.

17 lipca 2013 r. w Collegium Maximum UMK Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska podpisały w tej sprawie porozumienie. W jego myśl strony ogłoszą wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej w roku 2014. Dzięki wspólnemu zakupowi uda im się wynegocjować niższą cenę za prąd, co potwierdziła już tegoroczna współpraca między toruńskim uniwersytetem i gminą.

W ubiegłym roku miasto przeprowadziło wspólne postępowanie przetargowe na dostawę energii elektrycznej nie tylko urzędu, ale także dla swoich jednostek organizacyjnych, komunalnych osób prawnych oraz niektórych spółek prawa handlowego z udziałem miasta (MZK sp. z o.o., MPO sp. z o.o., TTBS sp. z o.o., URBITOR sp. z o.o.). Dodatkowo w postępowaniu zeszłorocznym oraz tegorocznym uczestniczył Powiatowy Urząd Pracy. Teraz do tej grupy dołączy grupa Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska.

Praktyka wykazuje, że im więcej podmiotów kupuje prąd wspólnie, tym jest taniej. – W ubiegłym roku przy wspólnym zakupie z UMK oszczędności przetargowe wyniosły ok. milion złotych, więc teraz, gdy do konsorcjum przyłączyła się Politechnika Łódzka i Gdańska, mogą być jeszcze większe – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Nasza uczelnia jest wielką instytucją. Ma ok. 20 budynków, które chłoną prąd. Porozumienie jest więc dobrym rozwiązaniem, bo cena zależy od wolumenu, a ten wspólnie jest znacznie większy – dodaje rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn

Prowadzącym postępowanie liderem jest Gmina Miasta Toruń. Wstępny szacunek zamawianej energii elektrycznej dla wszystkich uczestników kształtuje się na poziomie ok. 110 GWh/rok. W ubiegłym roku było to 67 GWh/rok, więc konsorcjum może wynegocjować korzystniejszą cenę.

Po podpisaniu porozumienia zostanie opracowana dokumentacja przetargowa, a następnie ogłoszone postępowanie.

[UM / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama