Mój Toruń: Główna » Aktualności » Teatralna Klamra w Od Nowie

Teatralna Klamra w Od Nowie 

klamra_2009
Od siedemnastu lat, rok w rok, w połowie marca do Torunia zjeżdżają grupy teatralne z całej Polski, aby wziąć udział w Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra. Na kilka dni Od Nowa, zwykle goszcząca zespoły muzyczne, zamienia się w teatr, na którego deskach zaprezentować mogą się dosłownie wszyscy – od uznanych grup teatralnych, po młodych, początkujących aktorów.

Klamra nie jest jednak kolejnym konkursem, lecz swego rodzaju przeglądem.  Największą nagrodą dla jego uczestników są burzliwe oklaski za udany występ. Nie mamy tu do czynienia z komisją oceniającą każdy spektakl. To reakcje odbiorców są przecież najlepszą cenzurką.

Być może ta niepowtarzalna atmosfera toruńskiej Klamry sprawia, że cieszy się ona wciąż niesłabnącą popularnością, a zdobycie biletów na występy nie należy do rzeczy najprostszych.
Niewątpliwym atutem Alternatywnych Spotkań jest także różnorodność prezentowanych sztuk. Poruszają one wiele tematów, traktują o różnych kulturach, wywodzą się z odrębnych szkół teatralnych i używają różnorakich środków przekazu.

Tegoroczna Klamra potrwa od 14 do 21 marca. Podczas siedmiu dni toruńskiej publiczności zaprezentuje się dziesięć grup teatralnych. Jako pierwszy swoją sztukę pod tytułem “Homo Polonicus” przedstawią Teatr Proviscorium i Kompania Teatr. Następnie wystąpią: Teatr A PART,  Teatr PRÓB, Teatr Krzyk, Teatr MAAT PROJEKT, Teatr Cinema, Teatr PORYWACZE CIAŁ, Teatr KTO i na zakończenie wystąpi Teatr WIERSZALIN.

Prócz występów przygotowano również inne atrakcje. Uczestnicy Klamry będą mogli oglądać wystawę fotografii Wojtka Szablewskiego pod tytułem “Bez Kurtyny”. W poniedziałek 16 marca odbędzie się spotkanie z prof. Aleksandrem Nalaskowskim dotyczące teatrów studenckich, kolejnego dnia Julia Hoczyk wprowadzi słuchaczy w arkana teorii współczesnego tańca teatralnego. W środę 18 marca odbędzie się spotkanie z Leszkiem Mądzikiem, a 19 marca o godzinie 21.00 na małej scenie Od Nowy rozpocznie się koncert Piotra Wróbla, współzałożyciela i członka zespołu Akurat. Dzień przed zakończeniem Klamry będzie miała miejsce rozmowa z Bruno Chojakiem z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Zwieńczeniem Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra będzie wręczenie nagrody za rok 2008 Teatrowi Kana, ogłoszenie wyników plebiscytu publiczności oraz pokazy filmu Moskwa – Pietuszki.

Rezerwacji biletów można dokonywać wyłącznie drogą mailową, pisząc na adres klamra@umk.pl.Karnet na całe wydarzenie kosztuje 100 zł (dla studentów – 80 zł), natomiast ceny pojedynczych wejściówek wahają się od 15 zł do 30 zł za przedstawienie.

Po więcej szczegółów oraz dokładny harmonogram tego teatralnego wydarzenia odsyłamy na stronę www.klamra.umk.pl.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama