Mój Toruń: Główna » Aktualności » Tłumy na otwarciu Młyna Wiedzy

Tłumy na otwarciu Młyna Wiedzy 

Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy Toruń

Ponad 2800 zwiedzających, 11 tur zwiedzania, 9 wystaw, specjalne pokazy fizyko-chemiczne i widowiskowy spektakl teatralny – tak w skrócie można opisać trzy dni otwarcia pierwszego centrum nauki na Kujawach i Pomorzu.

Ogrom odwiedzających, nie spodziewałam się, że tak będzie. Bardzo mnie to oczywiście cieszy – przyznaje Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Po raz pierwszy centrum nauki w Toruniu przywitało gości w sobotnie popołudnie. Początkowo trochę nieśmiało odwiedzający podchodzili do eksponatów na wystawach, jednak z każdą chwilą rosło zaciekawienie i zainteresowanie spotkaniem z nauką w formie zabawy.

Cieszę się, że takie miejsce powstało w Toruniu. Bardzo podoba mi się, że w tak fantastyczny sposób dzieci mogą poznawać naukę. A i ja przypomniałam sobie kilka rzeczy z fizyki – powiedziała z uśmiechem Teresa Krzywdzińska, która do Młyna Wiedzy przyszła z dwójką dzieci.

Na pierwszym piętrze Centrum, gdzie znajduje się wystawa „O obrotach” przedstawiająca praktyczne zastosowanie ruchu obrotowego, największym zainteresowaniem cieszyło się jednotonowe Koło Chomika i równoważnia. Odwiedzający mogli samodzielnie zadokować do stacji kosmicznej, wysłuchać piosenki „Away from home” Molina Sorano, która budziła załogę wahadłowca Discovery. W modelu stacji kosmicznej badano zjawisko promieniotwórczości naturalnej różnych materiałów, takich jak żużel, piasek ceramiczny czy mączka bananowa. Na stanowisku pokazowym można było przekonać się, że sprężyna „mówi”, a także dowiedzieć się, iż możliwe jest przekłucie…balonu, który nie pęknie.

Na drugim piętrze, na wystawie „Rzeka” odwiedzający mogli zobaczyć jakie zjawiska hydrologiczne, biologiczne i ekologiczne zachodzą wzdłuż koryta rzeki. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pokazano także jak powstaje wir wodny, jak dzięki wodzie można przecinać różnego rodzaju materiały. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej, gdzie odwiedzający dowiedzieli się jak wygląda sytuacja z dostępem do wody pitnej na świecie. Rozwiązywano quizy wodne, a dla najlepszych czekały publikacje PAH związane z Kampanią Wodną prowadzoną przez organizację. Na wystawie czasowej „Życie” zwiedzający poznali sekrety ludzkiego ciała, sprawdzili swój czas reakcji na bodźce świetlne i dźwiękowe, a także mogli spróbować jak najdłużej utrzymać równowagę, co wcale nie było łatwe.

Trzecie piętro Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to dwie wystawy czasowe – „Fenomeny elektryczności” i „Gra i buczy”. Ta druga wystawa okazała się jedną z najgłośniejszych ekspozycji. – Dużym zainteresowaniem cieszył się transformator głosu. Wiele osób wracało i chciało raz jeszcze posłuchać własnego zmodulowanego głosu – mówi Agnieszka Wasilewska, informatorka centrum nauki. – Zainteresowanie budziły także klepane organy i waga strunowa, na której można było dowiedzieć się, że na wysokość dźwięku struny mają wpływ jej grubość, długość i naciągnięcie – dodaje.

Na czwartym piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy największe zainteresowanie wzbudziła wystawa „Kalejdoskop – przewrotne oko”. – Odwiedzający najbardziej byli zaskoczeni obrazem w składanych lustrach, zdziwieni tym, że ręka może zniknąć, a także zdjęciami w kalejdoskopie twarzy – wyjaśnia Karolina Stasińska, obsługująca ekspozycję. Odwiedzający centrum nauki mogli zobaczyć również 400 lat ewolucji lunety.

Rodzice mówili, że bardzo fajnie, że jest tak interaktywnie i można wszystkiego podotykać – mówi Malwina Siwczak, informatorka na wystawie „Barwy ze Słońca”. Zainteresowanie wzbudziły złudzenia optyczne i…piaskownica. Jest ona na tyle wyjątkowa, że zamiast piasku ma…klocki. – Rodzice mówili, że to takie fajne miejsce, gdzie mogą chwilę odpocząć, a dzieci pobawić się – dodaje Malwina.

Na wystawie „Barwy ze Słońca” – która wraz z ekspozycją „Kalejdoskop – przewrotne oko” tworzą największą wystawę optyczną w Polsce – odwiedzający zobaczyli taniec kolorów, stworzyli własny trójwymiarowy obraz, zobaczyli jak z trzech barw powstaje kolorowa fotografia i poszukali tęczy w szklanym deszczu.

Otrzymujemy prawie same pozytywne sygnały od odwiedzających – mówi Marcin Centkowski, rzecznik CN Młyn Wiedzy. – Problemem dla niektórych gości jest dojazd do Centrum, ale jak najszybciej to zmienimy. Na razie na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy proponowane trasy dojazdu do nas – dodaje.

Zwiedzanie CN Młyn Wiedzy odbywa się w trzygodzinnych turach, w trakcie których odwiedzający mogą samodzielnie zaplanować trasę. Kolejnych gości centrum nauki przyjmie od środy, czyli 13 listopada po jednodniowej przerwie technicznej.

Pierwsze dni otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pokazały, że taki popularnonaukowy sposób zagospodarowania Młynów Richtera, przyjmie się w Toruniu i regionie. – Bardzo dobrze spędzone trzy godziny. To miejsce na rodzinne wypady. To okazja do odkrycia wielu rzeczy – przyznaje Bartłomiej Chludziński.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty, godzin otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także cen biletów znajdują się na stronie: mlynwiedzy.org.pl

[CN Młyn Wiedzy / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama