Mój Toruń: Główna » Aktualności » Tofifest dostanie pieniądze

Tofifest dostanie pieniądze 

Tofifest

Ściślej mówiąc – 750 tysięcy złotych z toruńskiego magistratu wpłynie, w przeciągu trzech lat, na konto organizatorów największej obecnie imprezy filmowej w Toruniu. To dobry znak dla lokalnych kinomanów – władze miasta nie zamierzają wypuścić kolejnego tego typu wydarzenia (po Camereimage, który w 2000 roku został przeniesiony do Łodzi) z miasta.

To najwyższa suma, jaką otrzymała instytucja zajmująca się kulturą w Toruniu. Fundacja Biuro Kultury, organizatorzy Tofifest, dostaną jednak i tak mniej, niż chcieli. Wniosek opiewał bowiem na kwotę 900 tys. zł. Prośbę o podobne dofinansowanie złożyło również Stowarzyszenie Teatru Wiczy, które zamierzało reaktywować nieodbywający się już od trzech lat festiwal teatralny Bulwar. Niestety, pieniędzy wystarczyło jedynie na Tofifest.

W tym roku władze miały do rozdysponowania mniejszą kwotę, niż w roku ubiegłym – 1 mln 575 tys. zł. W puli przeznaczonej na wspieranie działalności artystycznej wciąż są jednak pieniądze. Zostaną one przydzielone w przyszłym półroczu. Być może tym razem Stowarzyszeniu Teatru Wiczy uda się pozyskać niezbędne fundusze na organizację Bulwaru. Kwota, jaką posiada jeszcze magistrat wynosi jednak niecałe 300 tys. zł.

Wybór Tofifestu, choć nie był zapewne decyzją prostą, nie powinien dziwić. Doświadczenie uczy, że wypuszczania dużych imprez kulturalnych z miasta nie jest dla Torunia korzystne. Szczególnie teraz, kiedy trwa kampania promująca kandydaturę Torunia do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, istotne jest, aby w Toruniu wiele się działo. Tymczasem Tofifest ma szansę zapełnić lukę powstałą po przeniesieniu Camereimage do Łodzi.

Historia festiwalu  sięga roku 2002, kiedy to w Toruniu odbył się Ogólnopolski Festiwal Filmowy OFF. Rok później przyjął on nazwę Toruńskiego Offowego Festiwalu Filmowego TOFFI i właśnie z tą nazwą (TOFFI) kojarzony był do roku 2007.

Od początku Tofifest zasługiwał na większą uwagę. Był to pierwszy tego typu festiwal kina niezależnego w Toruniu. Organizatorzy stawiali na nieprzeciętne obrazy, często mało znane nawet wąskiej publiczności. W 2005 roku zrezygnowano z filmów amatorskich, do konkursu przystąpiły również filmy zagraniczne. Wciąż jednak były to dzieła nietuzinkowe, przyciągające młodą i ambitną publiczność, które ciężko było odnaleźć w repertuarach dużych kin. W 2007 roku podczas Tofifestu miały miejsce aż 92 premiery!

Dzięki tym cechom wielu uznało toruński festiwal za najbardziej opiniotwórczy przegląd kina niezależnego. Patronat nad imprezą objął nawet Minister Kultury oraz Polski Instytut Sztyki Filmowej. Dofinansowanie, jakie udało się zdobyć w tym roku, może pomóc festiwalowi w osiągnięciu rangi i splendoru, jaki dziś towarzyszy Camereimage.

[Źrodło: gazeta.pl , zdjęcie: tofifest.pl]
[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama