Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń będzie współpracował z Tunezją?

Toruń będzie współpracował z Tunezją? 

[marafet - sxc]

Polacy i Tunezyjczycy powinni się lepiej poznać nawzajem – stwierdził ambasador Tunezji, który gościł 2 lipca w Toruniu.

Jego Ekscelencja Ambasador Slim Ben Jaafar przyjechał do Torunia na zaproszenie Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Toruński, który wraz z Muzeum Okręgowym, Toruńską Agendą Kulturalną oraz Szkołą Leśną na Barbarce organizuje V Toruńskie Międzynarodowe Sympozjum Malarskie Malownicza Barbarka – Kultura Natura 2013. W otwarciu konferencji wzięli udział artyści tunezyjscy: Nejib Rokbani, Imed Rokbani i Mahmed Habib Rokbani.

Po południu ambasador zawitał do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Rasielewskim. Towarzyszył mu Dariusz Przewięźlikowski, wiceprezes toruńskiego oddziału ZPAP. Rozmawiano o przemianach demokratycznych, jakie nastąpiły w ostatnich latach w Polsce i w Tunezji i o szansach, jakie to otwiera na polu współpracy między naszymi krajami. Tunezyjski dyplomata zaproponował zorganizowanie w Toruniu dnia kultury tunezyjskiej, m.in. prezentację grupy kulturalnej z tego kraju i degustacji narodowej kuchni.

Rekomendował też tunezyjskie miasto Monastyr jako ewentualnego partnera do współpracy z Toruniem. 80-tysieczny ośrodek turystyczny, położony nad morzem, jest siedzibą znanego w Tunezji uniwersytetu oraz miastem specjalizującym się w przemyśle tekstylnym. Z czterech mieszkających w Toruniu Tunezyjczyków dwóch pochodzi właśnie z Monastyru. Bywają też w tym mieście toruńscy artyści plastycy. We wrześniu jest tam planowana wystawa – plon tegorocznego pleneru malarskiego na toruńskiej Barbarce.

Wiceprezydent Rasielewski zapewnił o otwartości naszego miasta na współpracę międzynarodową, w szczególności wymianę kulturalną, którą Toruń prowadzi z wieloma krajami świata, także z tymi, z którymi nie ma zawartych formalnych umów o partnerstwie. Zaprosił też dyplomatę, który piastuje swoją funkcję w Polsce dopiero od 6 miesięcy, do kolejnych wizyt w grodzie Kopernika.

[UMT / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama