Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń dziewiąty w Polsce

Toruń dziewiąty w Polsce 

Panorama Torunia

Toruń został uznany przez redakcję “Przekroju” za dziewiąte miasto w Polsce pod względem przyjazności dla mieszkańców. W pierwszym takim rankingu wyprzedziliśmy między innymi sąsiednią Bydgoszcz, Lublin czy Warszawę. Przygotowując ranking redakcja “Przekroju” uwzględniła 24 współczynniki z różnych dziedzin życia, z których suma punktów pozwoliła ustalić miejsce w zestawieniu.

Jak się okazuje, nasze miasto najlepiej wypadło pod względem atutów dodatkowych, takich jak np. budowa mostu czy odnawianie ulic.

Pod lupę dostało się 26 polskich miast liczących powyżej 175 tysięcy mieszkańców, lub będących stolicą województwa (wyjątkowo, w celach porównawczych, do zestawienia trafił również Sopot). Zostały ocenione one w 24 kategoriach, takich jak np. ilość miejsc w żłobkach, jakość sądownictwa, stan infrastruktury drogowej, ścieżki rowerowe czy kolejki do ginekologa. Każda z kategorii otrzymała swoją wagę punktową. Za najistotniejszą został uznany czynnik średnich dochodów członka rodziny i poziom bezrobocia. Istotne dla pozycji w rankingu były także ceny nieruchomości.

Zdecydowanym zwycięzcą zestawienia okazał się Poznań. Liczący pół miliona mieszkańców główny ośrodek miejski wielkopolski zgarnął 396 punktów, wyprzedzając drugi w zestawieniu Rzeszów o 12 punktów i trzeci Kraków o 17 punktów. Do pierwszej piątki załapał się także Olsztyn i Wrocław, a Toruń, który zajął 9. pozycję ustąpić musiał jeszcze Gdańskowi, Szczecinowi i Katowicom. Do tych ostatnich stracił zaledwie 3 punkty, zdobywając łącznie 360 punktów (podobnie jak Białystok). Toruniowi udało się wyprzedzić również Bydgoszcz, która ostatecznie uplasowała się na 12. pozycji.

Swoje zwycięstwo Poznań może zawdzięczać przede wszystkim wygranej w jednej z  najważniejszych kategorii, a mianowicie stopie bezrobocia, która wynosi tam zaledwie 1,7 %. Dla porównania w Toruniu jest ona ponad trzykrotnie wyższa. Jeśli chodzi o drugą z kluczowych kategorii, to tu bezkonkurencyjna okazała się Warszawa, która jednak ostatecznie zajęła dopiero trzynastą pozycję, dostając jednocześnie najmniejszą możliwą ilość punktów w takich kategoriach jak: gęstość zaludnienia, czas postępowania w sądach karnych i sądach cywilnych oraz jakość powietrza.

Toruniowi udało się uzyskać maksymalną liczbę punktów m.in. za czas rejestracji działalności gospodarczej, liczbę mieszkańców przypadającą na jeden basen, czystość powietrza oraz kategorię dodatkową. Pod tym pojęciem mieściły się inne przedsięwzięcia nie brane pod uwagę w pozostałych kategoriach, np. budowa mostu (bo lepiej późno, niż wcale), finansowanie szczepień przeciwko HPV czy aktywizację bezrobotnych.

Miejsce w pierwszej dziesiątce można oceniać jako umiarkowany sukces Torunia. Aby jednak zweryfikować jego wagę, potrzeba kolejnych tego typu rankingów. Warto też mieć na uwadze, że podobne zestawienia z natury rzeczy nie mogą w pełni obiektywnie oddawać stanu rzeczywistego.

Pełen ranking na stronie www.przekroj.pl/pub/files/miasta_tabela_03.pdf

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama