Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń gotowy na mróz

Toruń gotowy na mróz 

[hdabed / sxc]

Miejsca noclegowe, ciepłe posiłki, odzież i akcja informacyjna – Toruń pomaga bezdomnym przetrwać zimę. Od kilku dni w Toruniu panują niskie temperatury. Do tej pory na szczęście nie odnotowano przypadków zamarznięcia. Osoby bezdomne mogą liczyć na schronienie i pomoc przygotowaną przez miejscowe schroniska i noclegownie, prowadzone przez miasto i organizacje społeczne w ramach opracowanego przez MOPR “Planu zabezpieczenia osób bezdomnych w okresie od 1.10.2014 r. – 31.03.2015 r.”

Według danych z 29 grudnia 2014 r. w Toruniu jest obecnie około 200 miejsc dla osób bezdomnych, a w razie potrzeby może być udostępnionych 40 miejsc dodatkowych. W wielu placówkach są jeszcze wolne miejsca, w których można schronić się przed mrozem i zjeść ciepły posiłek. Zgłaszające się osoby bezdomne otrzymują niezbędną pomoc w formie noclegów, obiadów, pomocy: rzeczowej, finansowej, terapeutycznej czy pracy socjalnej.
Gdzie po pomoc w Toruniu?

 • Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 82-84, tel. 56-623-28-54
 • Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy Izbie Wytrzeźwień, ul. Kasztanowa 16, tel. 56-645-89-69
 • Toruński Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych „Monar-Markot”, ul. Dybowska 1, tel. 56-651-35-96
 • Toruńskie Centrum „Caritas” im. Matki Marii Karłowskiej, ul. Szosa Bydgoska 1, noclegownia dla bezdomnych kobiet, tel. 56-654-05-43
 • Centrum Pielęgnacji „Caritas” Diecezji Toruńskiej, ul. Wyszyńskiego 7/9, tel. 56-659-03-97
 • Ośrodek Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu, ul. Szczecińska 13, tel. 56-657-22-52

 

Dwa razy dziennie, rano i wieczorem, toruńscy strażnicy miejscy kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Są to zazwyczaj opuszczone budynki, szałasy w lasach, forty i bunkry, boksy śmietnikowe, garaże czy dworce komunikacyjne. Funkcjonariusze sprawdzają, czy z uwagi na trudne warunki bytowe oraz niską temperaturę powietrza osoby te nie potrzebują pomocy lekarskiej. Zostawiają również bezdomnym ulotki informacyjne o tym, gdzie można zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież lub przenocować.

Zwracamy się do mieszkańców Torunia z apelem, by zwracali uwagę na sytuacje zagrożenia życia osób przebywających na mrozie i zgłaszali takie przypadki do dyżurnego Straży Miejskiej – bezpłatny telefon alarmowy 986.

[MT / Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji]

Komentarz do: Toruń gotowy na mróz

 1. andrzej

  dobra robota z waszej strony

   

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama