Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń na zjeździe Hanzy

Toruń na zjeździe Hanzy 

[hisks - sxc]

180 miast z 12 krajów Europy, a wśród nich oczywiście Toruń. W dniach 13-16 czerwca 2013 roku w niemieckim mieście Herford gród Kopernika zaprezentuje się na kolejnym Międzynarodowym Zjeździe Nowej Hanzy.

Tegoroczne przedsięwzięcie organizowane jest pod hasłem “Witamy Europo”. Zjazd połączony jest z imprezą targową utrzymaną w konwencji średniowiecznego jarmarku, na którym miasta prezentują swój dorobek kulturalny, gospodarczy i turystyczny. Prezentacjom towarzyszą pokazy zwyczajów i obrzędów średniowiecznych. Jest to także okazja do promowania m.in. rzemiosła artystycznego, wyrobów rękodzielniczych, regionalnych potraw.

W programie są również seminaria tematyczne, warsztaty, Forum Gospodarcze oraz Zjazd Delegatów, na którym polskie miasta reprezentuje Gdańsk. W roku 2012 Toruń uczestniczył w Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy w Luneburgu (Niemcy), natomiast w roku 2011 miasto prezentowało się na Zjeździe w Kownie (Litwa).

Nowa Hanza to międzynarodowe stowarzyszenie 240 miast europejskich (w tym 23 polskich), nawiązujące do tradycji średniowiecznego Związku Miast Hanzeatyckich. Mając monopol w handlu na Morzu Bałtyckim i Północnym Hanza osiągała wielkie zyski, a należące do niej miasta przeżywały swoją świetność.

Równie wielkie były wpływy polityczne związku, zwłaszcza w Niemczech i państwach skandynawskich. Dzisiejsza Nowa Hanza została założona w 1980 w holenderskim Zwolle w celu przypomnienia średniowiecznych tradycji oraz promowania turystyki w miastach członkowskich.

Toruń wstąpił do niej w 1998 r. i od tego czasu uczestniczy w corocznych spotkaniach. Imprezy mają charakter festynów targowo-historycznych, którym przez kilka dni jest podporządkowane życie całego miasta.

[Urząd Miasta / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama