Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń nie pali

Toruń nie pali 

Polska bez dymu

Toruń będzie miastem, w którym zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja “Polska bez dymu”, organizowana przez Stowarzyszenie Manko. Wcześniej organizowało ono już akcję “Lokal bez papierosa”. “Polska bez dymu” rozpocznie się przy okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, mającego miejsce 31 maja. Na początek przygotowano dla mieszkańców miasta wydarzenia mające zachęcić ich do rzucenia palenia.

Głównym celem akcji “Polska bez dymu” jest zwiększenie społecznej świadomości biernych palaczy, którzy coraz częściej zaliczani są do grona głównych ofiar tytoniu. Dniem rozpoczęcia akcji będzie jednocześnie Światowy Dzień bez Tytoniu ustanowiony na 31 maja przez Światową Organizację Zdrowia 21 lat temu, a który to w tym roku odbywa się pod hasłem “Tytoniowe ostrzeżenia zdrowotne”. Według WHO to właśnie naklejki na paczkach papierosów mają przede wszystkich zachęcać osoby palące do rzucenia nałogu, stąd też istotne jest, aby były one jak najbardziej przekonujące (dziś bowiem nikt nie zwraca uwagi na hasła “Palenie zabija” czy “Palenie papierosów powoduje choroby serca”).

Toruńskie obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 na Rynku Nowomiejskim, kiedy to otwarty zostanie punkt konsultacyjny umożliwiający palącym np. zmierzenie ciśnienia czy wysłuchanie porady specjalistów w dziedzinie.

W tym czasie na Rynku Staromiejskim trwać będzie kampania promująca zdrowy tryb życia. Zaplanowano między innymi heppening organizowany przez Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu. Na Starym Rynku będzie też można porozmawiać z lekarzem i zaopatrzyć się  w materiały informacyjne.

Atrakcją dnia będzie niewątpliwie gra miejska, czyli połączenie tradycyjnych gier RPG i komputerowych z rzeczywistą przestrzenią miasta. W jej ramach rozegrana będzie rywalizacja między palaczami i osobami niepalącymi.

Stowarzyszenie Manko, odpowiedzialne za całą akcję, znane jest już z podobnych inicjatyw. Ostatnia z nich – “Lokal bez papierosa”, pozwoliła na stworzenie listy niespełna ośmiuset lokali w całej Polsce, w których obowiązuje zakaz palenia.  W Toruniu jest takich miejsc 59, z czego zdecydowana większość na Starym Mieście. Dokładną ich listę można odnaleźć na stronie http://www.lokalbezpapierosa.pl/index.php/mapa/action/city/miasto/24

Więcej informacji o samej akcji, a w szczególności zasadach gry miejskiej, można znaleźć na stronie akcji www.polskabezdymu.pl. Osoby chcące rzucić palenie powinny również odwiedzić witrynę www.jakrzucicpalenie.pl lub skontaktować się ze specjalistami w sprawie uzależnień, dzwoniąc na specjalną infolinię 0801 108 108, czynną od poniedziałku od piątku w godzinach od 11.00 do 19.00.

Patronat nad wydarzeniami objął prezydent Michał Zaleski.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama