Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń Short Film Festival

Toruń Short Film Festival 

short[1]
Jeżeli ktoś ceni sobie młode, ambitne i niezależne kino oraz woli filmy krótkometrażowe, niż dwugodzinne produkcje zza oceanu lub rodzime komedie romantyczne, to z pewnością będzie usatysfakcjonowany ofertą Centrum Sztuki Współczesnej na zbliżający się weekend 21-23 listopada. Wtedy bowiem, w Kinie Centrum, odbędzie się Toruń Short Film Festival.

Od kilku lat da się zauważyć rosnącą popularność filmów krótkometrażowych w Europie. Naprzeciw oczekiwaniom Polskiego widza wychodzą organizatorzy toruńskiego festiwalu, którzy za cel stawiają sobie odkrywanie młodych utalentowanych reżyserów, mających świeże i często oryginalne pomysły na przedstawienie problemów i tematów obecnych w codziennym życiu.

Główną częścią festiwalu będzie konkurs filmów polskich. Dopuszczono do niego aż 21 rodzimych produkcji z 2007 i 2008 roku. Znajduje się wśród nich m.in. jeden z faworytów do głównej nagrody – “Nie ma o czym milczeć” Macieja Buchwalda. Ta ponad dwudziestominutowa produkcja, opowiadająca o silnej potrzebie nawiązywania kontaktów międzyludzkich i ich iluzoryczności, zdobyła już główną nagrodę  Konkursu Niezależnego tegorocznego festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni. Drugim z faworytów jest “Samotność kucharza szybkich zamówień” Macieja Sawickiego, w którym przedstawiona została historia pewnego Japończyka przyjeżdżającego do Los Angeles. Zastana w mieście rzeczywistość wymusza zmianę planów młodzieńca i podjęcie pracy kucharza.

Toruń

Poza tymi filmami warto również zwrócić uwagę na pozostałe propozycje, które poruszają różnorodne tematy. “Dzieci i ryby głosu nie mają” Mirona Wojdyły to dający do myślenia obraz, w którym rola tytułowych dzieci w kreowaniu życia rodziny jest zatrważającą marginalizowana.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także zagraniczne “szorty” podzielone w dwa bloki tematyczne: “Pod niebem Południa” i “Pod niebem Północy”. Podczas tych pokazów zaprezentowane zostaną dzieła reżyserów odpowiednio z południa i północy naszego kontynentu.
Warto zatem porównać sposób patrzenia na świat oraz metody artystycznego wyrazu młodych twórców z Polski i z zagranicy.
Osoby lubiące animacje również znajdą coś dla siebie. W sobotę o 15.00 odbędzie się godzinny przegląd najlepszych animacji festiwalu Reanimacja. To jeden z trzech bloków filmowych, na które będzie wstęp wolny.

Co więcej, podczas trwania Toruń Short Film Festival publiczność będzie miała okazję wybrać najciekawszy jej zdaniem film. Wyniki tego plebiscytu poznamy już po zakończeniu imprezy.

Karnet na cały festiwal kosztuje jedynie 18 zł (ulgowy 15 zł), a wejściówki na pojedyncze bloki 6zł (ulgowe 5zł), co jest sumą nieporównywalnie niższą z biletem na jeden film w komercyjnych kinach.

Więcej informacji na temat samego festiwalu można odnaleźć na stronie:http://tshortsfest.wikidot.com Tam też znajduje się szczegółowy program wraz z listą prezentowanych filmów.

 

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama