Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruń w pełnym blasku

Toruń w pełnym blasku 

panorama Torunia

Już wkrótce kolejne toruńskie obiekty zyskają wspaniałe nocne oświetlenie. To kolejny etap prac iluminacyjnych, prowadzonych w grodzie Kopernika od 1994 roku. W tym roku efektownym światłem rozbłyśnie Areszt Śledczy, a także Collegium Minus UMK – czyli popularna Harmonijka oraz zabytkowe grodze: V i VI.

O dodatkowo zamontowane lampy wzbogacą się: Kościół Najświętszej Marii Panny, Bramy Klasztorna i Mostowa oraz budynki Urzędu Miasta Torunia przy Wałach Gen. Sikorskiego.

- Żyjemy w klimacie, w którym przez połowę roku szybko zapada zmierzch – tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski. – Naprawdę warto wydobywać z mroku nasze toruńskie perełki architektoniczne.

Oświetlenie obiektów będzie kosztować 270 tys. zł. Roboty zakończą się we wrześniu. To jednak nie będzie koniec prac iluminacyjnych w mieście. Wydział Inwestycji i Remontów UMT jest w trakcie przygotowywania kolejnych dokumentacji projektowych. Zaplanowano oświetlenie Planetarium, Collegium Maius UMK i stawu Komtura w fosie Wschodniej oraz obiektów poza obrębem starówki – m. in. Zamku Dybowskiego czy kościoła św. Piotra i Pawła na Podgórzu.

Warto przypomnieć, że to właśnie nocna panorama starówki znalazła się w czołówce plebiscytu “Rzeczpospolitej” na Siedem cudów Polski. Toruń jest ponadto dwukrotnym laureatem konkursu “Na najlepiej oświetloną gminę i miasto”.

[źródło: torun.pl]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama