Mój Toruń: Główna » Aktualności » Torunianka dla niepodległości

Torunianka dla niepodległości 

11 dzielnych - E. Zawdzka Toruń
Witold Pilecki, Józef Herzog, Wanda Gertz, Kazimierz Nowak, Marian Rejewski, Aleksy Rżewski, Bronisław Kowalczewski, Emil Fieldorf Nil, Elżbieta Zawacka, Danuta Skorenko oraz rodzina Ulmów. To nazwiska osób, które w wyjątkowy sposób poświęciły się dla Polski, a o których czasami zapomina się podczas obchodów dnia 11 listopada czy w podręcznikach do historii.

 

Kres temu postanowiło zadać Narodowe Centrum Kultury, które z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydało książkę upamiętniającą cichych bohaterów historii Polski.

Co jednak łączy tę publikację z Toruniem? Dwa fakty – wśród wymienionych nazwisk zauważyć można Toruniankę Elżbietę Zawacką, a już jutro, 3 grudnia, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie poświęcone temu wydawnictwu.

Książka ta jest zbiorem jedenastu barwnych opowieści o życiu osób, które w istotny sposób przyczyniły się do uzyskania lub obrony suwerenności Rzeczpospolitej. Każdy fragment opowiada o innym człowieku, innym wydarzeniu i prezentuje różne oblicza jednego uczucia – patriotyzmu. Witold Pilecki dobrowolnie udał się do Auschwitz, aby tam organizować ruchy konspiracyjne, Józef Herzog odznaczył się podczas kampanii wrześniowej, Wanda Gertz walczyła na frontach I wojny światowej, Kazimierz Nowak to znany reporter, a Marianowi Rejewskiemu alianci zawdzięczają „złamanie” kodu maszyny szyfrującej Enigmy. Z czasów nam bliższych w książce ujęto np. wieloletnią działaczkę solidarności – Danutę Skorenko.

Torunianka dla niepodległości

Torunianie jednak, w sposób szczególny powinni być dumni ze swojej bohaterki, której postać nie umknęła autorom książki – Elżbiecie Zawackiej. Urodzona w 1909 roku w Toruniu „Zelma” (lub „Zo”) wsławiła się jako kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, którą była od 1940 roku. Elżbieta Zawacka nie tylko sama transportowała korespondencję, ale również pomagała innym kurierom „przecierając im kurierskie szlaki”.
W lutym 1943 roku przedostała się z misją do Londynu, skąd wróciła droga powietrzną 10 września 1943 roku. Stała się w ten sposób jedyną kobietą wśród cichociemnych.
Po wojnie rozpoczęła pracę pedagoga w Sierpcu i w Toruniu. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała na Uniwersytecie Gdańskim, lecz w 1972 roku powróciła do Torunia do Instytutu Pedagogiki i Psychologii UMK. Elżbieta Zawacka za swoją działalność została nagrodzona szeregiem odznaczeń, m.in. Orderem Orła Białego czy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dziś otrzymuje kolejne znaczące wyróżnienie – staje się współbohaterką książki mówiącej o polskich patriotach, jedną z „jedenastu dzielnych ludzi”.

Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej książki oraz przedstawionej w niej historii, powinni zjawić się jutro o godzinie 17.00 w Sali Kinowej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp na spotkanie promujące kampanię wokół książki jest darmowy.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama