Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruńskie firmy na liście 500

Toruńskie firmy na liście 500 

[Christian Ferrari - sxc]

Osiem przedsiębiorstw z Torunia znalazło się na liście 500 największych polskich firm 2012 roku opublikowanej przez „Rzeczpospolitą”. To prawie połowa z 17 podmiotów z całego regionu, które trafiły do prestiżowego zestawienia. Wynika z niego, że pomimo ogólnoświatowego kryzysu toruńska gospodarka ma się dobrze.

„Rzeczpospolita” opublikowała właśnie swój cykliczny ranking „Lista 500”. Była to już 15. edycja. Głównym kryterium zestawienia była wartość firm. Liderem Listy, podobnie jak w trzynastu poprzednich edycjach, jest PKN Orlen, który osiągnął prawie 120,1 mld zł przychodów ze sprzedaży.

Najwyższą, 42. pozycję wśród toruńskich firm, zajęła spółka Neuca z prawie 5,7 mld zł przychodów. Następne przedsiębiorstwo z grodu Kopernika to Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (143 pozycja). Dalej plasują się ThyssenKrupp Energostal (148), Krajowa Spółka Cukrowa (151), Apator S.A. GK (389), CPP Toruń-Pacyfic (401), Nova Trading S.A. (420), Apator S.A. GK (389) i Janus S.A. (447).

Dwa lata temu Toruń miał na liście sześciu przedstawicieli. Rok temu – tak jak obecnie – już ośmiu. To najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim, z którego do rankingu trafiło 17 podmiotów – dwa z Włocławka, a po jednym z Świecia nad Wisłą, Osielska, Wąbrzeźna, Golubia-Dobrzynia, Inowrocławia, Pakości i Kruszwicy.

Warto wiedzieć, że w Toruniu działa ponad 23 tysiące podmiotów gospodarczych, w tym blisko 400 firm z kapitałem zagranicznym. Wynika z tego, że co dziewiąty mieszkaniec naszego miasta prowadzi własną działalność gospodarczą.

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama