Mój Toruń: Główna » Aktualności » Toruńskie Orliki

Toruńskie Orliki 

Zaleski przecina wstęgę-ORLIK
W czasach, gdy stan polskiego sportu pozostawia wiele do życzenia, jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się oddolna sportowa aktywizacja społeczności lokalnych, a w szczególności dzieci i młodzieży. Taki właśnie cel przyświeca rządowemu programowi budowy “Orlików” – kompleksów sportowych, z których korzystać mają mieszkańcy miejscowości, gdzie takie obiekty powstaną.

Prócz tego założenia, “Orliki” mają także poprawić istniejące już warunki do uprawiania sportu na terenie Torunia, mogą zostać użyte do organizowania imprez sportowych, oraz posłużą pobliskim szkołom jako boiska  wykorzystywane podczas zajęć wychowania fizycznego

Otwarcia dwóch toruńskich “Orlików” dokonano 29 listopada w Toruniu.  Zostały one usytuowane przy ulicach: Przy Skarpie oraz Armii Ludowej i są jedynie częścią planu, zakładającego budowę szeregu takich boisk. “Orliki” to jednak nie tylko miejsca do gry w piłkę nożną. W skład kompleksu wchodzi bowiem również boisko do gry w piłkę siatkową i koszykówkę oraz budynki sanitarne i szatnie. Całość jest ogrodzona i oświetlona, co zwiększa bezpieczeństwo obiektu.

Toruńskie Orliki
Moment przecięcia wstęgi. Na pierwszym planie Michał Zaleski.
fot. www.torun.pl

Na uroczystości otwarcia nie zabrakło ważnych dla regionu, ale także dla kraju, osób: Ministra Sportu i Turystyki Mirosława Drzewieckiego, Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Dariusza Kurzawy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz lokalnych parlamentarzystów. Nie mogło obyć się również bez licznie zgromadzonych mieszkańców Torunia, a wśród nich tych, którzy z “Orlików” cieszą się najbardziej – uczniów szkół i członków klubów sportowych.
Tuż po oficjalnym otwarciu, rozegrany został mecz pomiędzy drużynami Zespołu Szkół nr 28 i Zespołu Szkół nr 14, których zawodnicy, w prezencie od Michała Zaleskiego , otrzymali dresy sportowe.

0.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

“Orliki” nie powstałyby, gdyby nie dofinansowanie z budżetu państwa oraz ze środków województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna kwota, jaką miasto otrzymało na budowę jednego kompleksu, to aż 666 tys. zł. Podobnych, współfinansowanych z budżetu państwa oraz przez samorządy wojewódzkie, obiektów w Polsce jest już ponad setka.
Co istotne, korzystanie z tej klasy kompleksów sportowych będzie bezpłatne.
Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne toruńskie “Orliki”.

[Kamil Zagrabski]
[zdjęcia: www.torun.pl]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama