Mój Toruń: Główna » Aktualności » UNICEF na Gwiazdkę

UNICEF na Gwiazdkę 

Unicef

W 1949 roku Jitka, mała Czeszka, namalowała dla UNICEF kartkę, która miała być wyrazem wdzięczności dziewczynki za mleko, jakie organizacja dostarczała poszkodowanym podczas II wojny światowej maluchom. Tak zrodziła się idea sprzedaży kartek świątecznych przez wolontariuszy UNICEF, z których dochód przeznaczany jest na opiekę nad afrykańskimi dziećmi. Koszt takiej pocztówki to jedynie 2,60 zł.

Może się więc wydawać, że jest to kwota niewielka, wystarczy jednak na zakupienie 3 szczepionek przeciwko wirusowi polio, od którego Europa uwolniła się ostatecznie w 2002 roku, lecz który do dziś w Afryce zabija tysiące dzieci. Co więcej, kupując 100 takich świątecznych kartek, możemy zapewnić roczną opiekę osieroconemu dziecku na “Czarnym Lądzie”.

Ta szczytna idea przyświeca od lat wolontariuszom, którzy na uczelniach całego świata, również w Polsce, organizują na początku grudnia sprzedaż świątecznych gadżetów, z której to dochód w całości przeznaczony będzie na rzecz UNICEF. Akcja taka organizowana jest, przy współudziale ELSA,  również na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od 1 grudnia, przez sześć kolejnych dni, na Wydziale Prawa i Administracji  będzie można zakupić bożonarodzeniową pocztówkę. Na specjalnie zorganizowanym w tym celu stoisku, prócz widokówek znalazł się także szereg innych przedmiotów, które z powodzeniem mogą stać się świątecznym prezentem. Pluszowy miś, kubek, koszulka czy notes z logo UNICEF, nie tylko ucieszą obdarowanego, ale również pośrednio staną się źródłem radości dla wielu dzieci.

W poprzednim roku, w Toruniu, udało się zebrać niebagatelną kwotę 4 tysięcy złotych. W tym roku, jak twierdzi Daria Świerblewska – koordynatorka akcji, suma, jaką mogą uzyskać organizatorzy, powinna być jeszcze większa. Już do wtorku udało się sprzedać aż 1/3 przedmiotów.

Według wolontariuszy, którzy przez sześć dni będą całkowicie bezinteresownie prowadzić sprzedaż, studenci bardzo bardzo chętnie kupują świąteczne kartki, a nawet kubki czy pluszaki, których cena wynosi ponad 30 zł. Przy stoisku co chwilę pojawia się nowa osoba zainteresowana nabyciem wigilijnej kartki, a sprzedający z trudem znajdują chwilę czasu na rozmowę o akcji.

Ci, którzy z jakiś powodów nie mogą wybrać się na Wydział Prawa i Administracji będą mogli skorzystać ze stoisk rozstawionych na terenie Biblioteki Głównej UMK, które czynne będą 3 i 4 grudnia.

Warto więc, zastanawiając się nad wyborem upominku na gwiazdkę lub zakupem kartki, skorzystać z możliwości wspierania międzynarodowej organizacji, która od ponad pięćdziesięciu lat aktywnie działa na rzecz pomocy wszystkim potrzebującym dzieciom na całym świecie.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama