Mój Toruń: Główna » Aktualności » Województwo bez barier

Województwo bez barier 

Bez barier

“Województwo Kujawsko-Pomorskie bez barier” – to tytuł konkursu, którego ideą jest wspieranie rozwiązań architektonicznych przyjaznych dla osób niepełnosprawnych. W tym roku odbyła się jego druga edycja, której rozstrzygnięcie miało miejsce 3 grudnia podczas gali konkursowej w Teatrze Baj Pomorski.

Do zmagań o miano najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym budynku mogła zgłosić się każda instytucja, szkoła, hotel czy inny budynek  użyteczności publicznej. Ostatecznie wystartowały 43 obiekty, spośród których do finału dostało się jedynie 5 placówek. Wśród nich trzy znajdują się w Bydgoszczy, jedna w Grudziądzu i jedna w Toruniu. Z naszego miasta wybrano Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki, który w finale wygrał rywalizację i otrzymał główną nagrodę konkursu.

Komisja konkursowa przyjęła szereg różnorodnych kryteriów. Głównie jednak sprawdzano dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych, niedosłyszących, głuchych i niedowidzących.

“Nasz zakład posiada  wszelkie niezbędne zabezpieczenia, udogodnienia i oznaczenia.              Dysponujemy podjazdami, windą dla niepełnosprawnych, poręczami, specjalistycznymi wannami z hydromasażem do kąpieli, wózkami, sprzętem umożliwiającym przemieszczanie pacjentów. Dzięki tym udogodnieniom przebywające u nas osoby mogą czuć się wygodnie i bezpiecznie.” – twierdzi pani Mirosława Krygiel, główna księgowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego,

Ponadto, toruńska placówka może pochwalić się szerokim wachlarzem metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Począwszy od tradycyjnych zajęć ruchowych, poprzez warsztaty plastyczne, aż bo biblioterapię.

Warto podkreślić, że tego typu jednostki są niezwykle potrzebne miastu. W obliczu starzenia się społeczeństwa, przybywa osób w podeszłym wieku, które potrzebują specjalistycznej opieki. Choć w Toruniu funkcjonują jeszcze dwa ośrodki o podobnym profilu (Zakład Opiekuńczo – Leczniczy prowadzony przez siostry zakonne oraz Zakład Opiekuńczo – Leczniczy prowadzony przez Fundację “Światło”), to, jak mówi nam pani Mirosława: “W naszym zakładzie kolejka oczekujących wynosi około 50 osób a czas oczekiwania trwa od 4 do 6 miesięcy.”

Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy imienia księdza Popiełuszki to miejska perełka pod względem użyteczności dla osób niepełnosprawnych. Niestety, w Toruniu wciąż wiele obiektów publicznych nie posiada infrastruktury ułatwiającej takim osobom swobodne z nich korzystanie.

Dlatego, jak podsumowuje pani Mirosława, konkursy tego typu są potrzebne i mogą stać się bodźcem do likwidacji barier architektonicznych miasta

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama