Mój Toruń: Główna » Aktualności » Wolność słowa. Teoria a praktyka. Prawo czy fikcja?

Wolność słowa. Teoria a praktyka. Prawo czy fikcja? 

Dzieci i ryby głosu nie mają – rzecze staropolskie przysłowie. Jak wygląda wolność słowa dziś, w XXI wieku? Na to pytanie będzie można znaleźć odpowiedź podczas seminarium naukowego “Wolność słowa. Teoria a praktyka. Prawo czy fikcja?” organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Toruń, które odbędzie się w dniach 4- 5 grudnia 2007 roku na Wydziale Prawa i Administracji w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Honorowy patronat nad projektem objął dr Janusz Kochanowski- Rzecznik Praw Obywatelskich

Podczas seminarium zostaną poruszone kwestie wolności słowa jako podstawy współczesnej demokracji. W szczególności zostanie zwrócona uwaga na odpowiedzialność za słowo w kontekście prawa prasowego i rolę mediów. Do udziału w seminarium zaprosiliśmy przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który opowie o działaniach Rzecznika oraz o pracy w jego biurze. Specjalistą od prawa prasowego jest dr Monika Wałachowska- naukowiec z  Katedry Prawa Cywilnego i Międzynarodowego Obrotu Gospodarczego. Ponadto będziemy mieli przyjemność gościć dr Joannę Taczkowską z Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz dziennikarza TVN24- Mariusza Sidorkiewicza.

Zagadnieniem niezwykle ważnym będzie również wolność słowa w krajach Europy Wschodniej, a zwłaszcza zainteresowanie Polski sytuacją panującą na Białorusi. Dlatego 5 grudnia Wydział Prawa i Administracji zaszczycą swoją obecnością przedstawiciele Amnesty International oraz szefowa Związku na rzecz Demokracji na Białorusi. O swojej działalności opowie również Ignacy Niemczycki z Inicjatywy WOLNA BIAŁORUŚ. Dodatkowo zostaną wyświetlone filmy poświęcone problemowi wolności słowa z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wszystkich zainteresowanych problematyką wolności słowa zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium!

Toruń ELSA

AGENDA:

Wtorek, 4 grudnia
godz. 9.00- dr hab. Bożena Gronowska, prof. UMK- otwarcie seminarium
prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz
podstawy prawne i uregulowania wolności słowa w prawie krajowym i międzynarodowym
godz. 10.30- Przedstawiciel Biura Rzecznik Praw Obywatelskich
godz. 11.30-12.00- przerwa
godz. 12.00- panel dyskusyjny – goście będą proszeni o opowiedzenie o swojej działalności i o subiektywnym pojmowaniu wolności słowa w kontekście wykonywanej pracy.
* dr Joanna Paczkowska Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
* dr Monika Wałachowska – Katedra Prawa Cywilnego i Międzynarodowego Obrotu Gospodarczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
* Mariusz Sidorkiewicz – dziennikarz TVN24

Środa, 5 grudnia
godz. 10.00 – Amnesty International
godz. 11.00 – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, film “Granice Praw. Wolność słowa.”
godz. 11.30 – Związek na rzecz Demokracji na Białorusi
Białoruskie Kulturalno-Naukowe Centrum w Poznaniu
godz. 12.30 – Ignacy Niemczycki- Inicjatywa WOLNA BIAŁORUŚ,
zostanie również wyświetlony film “Lekcja białoruskiego

 

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama