Mój Toruń: Główna » Aktualności » World Press Photo 08 w Toruniu

World Press Photo 08 w Toruniu 

World Press Photo

Ponad 80 tysięcy zdjęć zrobionych przez 5 tysięcy fotografów ze 125 państw całego świata, 10 kategorii i tylko 13 osób w jury, które wybrać musiało najlepsze fotografie wykonane w 2007 roku. World Press Photo to konkurs, który od 54 lat skupia wokół siebie coraz większą rzeszę osób związanych z fotografią.

Są wśród nich fotoreporterzy, artyści ale również osoby, które na co dzień zawodowo nie zajmują się “łapaniem chwili”. W tym roku, od 23 stycznia, również Torunianie będą mogli obejrzeć kolekcję tych niesamowitych zdjęć, wszystko dzięki Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu”, które organizuje taką wystawę.

Niewątpliwa siła tego konkursu tkwi w jego ogromnej popularności budowanej na bazie wciąż rosnącego poziomu nadsyłanych prac. Każda z wyróżnionych w dziesięciu kategoriach fotografii to swoiste arcydzieło. To zapisy nie tyle obrazów, co emocji towarzyszących ich powstawaniu. Nie można więc przejść obojętnie obok zdjęcia ukazującego wybuch bomby czy służbistę goniącego przerażonych Kenijczyków.

Zwycięzcą ostatniej edycji World Press Photo 08 został Tim Hetherington za swoją fotografię przedstawiającą wyczerpanego żołnierza armii amerykańskiej stacjonującego w Afganistanie. Jego sylwetka oraz wyraz twarzy mówią bardzo wiele na temat samego konfliktu, którego końca nie widać, a który dla obu stron jest jedynie wyniszczającą walką pozbawioną większego sensu.

Warto dodać, że wśród tegorocznych laureatów są również Polacy. Pierwsza nagroda w kategorii “Sztuka i rozrywka – reportaż” przypadła Rafałowi Millachowi. Jego zdjęcia to przejmująca ilustracja życia emerytowanych cyrkowców, którym po dawnej sławie i oklaskach zostały dziś rekwizyty trzymane w szafie. Całą serię można obejrzeć pod tym adresem.

Drugi z wyróżnionych to Tomasz Gudzowaty (kategoria: “Sport – prezentacje”). Bohaterami jego fotografii są uczniowie praktykujący Yogę. Zadziwiające pozy przez nich przyjmowane uderzają  harmonią i spokojem. Na ich twarzach nie ma oznak zmęczenia. Takie ćwiczenia wymagają jednak perfekcyjnego opanowania własnego ciała i wyciszenia umysłu.

Wystawie towarzyszą również zajęcia dla najmłodszych. Przede wszystkim do nich skierowany jest bowiem przewodnik “Look&click”. Przybliża on pracę fotoreportera, odpowiada na kluczowe pytania z zakresu dziennikarstwa oraz ułatwia odbiór prezentowanych zdjęć, których zrozumienie wymaga często wnikliwej analizy rzeczywistości warunkującej ich powstawanie.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama