Mój Toruń: Główna » Aktualności » WSB – na parkingi pomysłów kilka

WSB – na parkingi pomysłów kilka 

wsb

W jaki sposób rozwiązać problem dramatycznie małej liczby miejsc parkingowych? Przed takim pytaniem stoją władze toruńskiej Wyższej Szkoły Bankowej. Rosnąca popularność tej uczelni i nowe kierunki sprawiają, że studentów wciąż przybywa. Tymczasem lokalizacja WSB – ulica Młodzieżowa, zdecydowanie nie sprzyja im, jeśli chodzi o możliwość pozostawienia swojego pojazdu.

Najgorzej jest w weekendy. Setki młodych ludzi z Torunia i okolic przyjeżdżają na zjazdy studentów zaocznych. Lwia część z nich na uczelnie dociera własnym samochodem, jednak gdzie mają go zaparkować? To problem nie tylko Bankowej. Dziesiątki samochodów blokujących Młodzieżową jest także utrapieniem okolicznych mieszkańców. “Studenci zostawiają samochody na chodnikach, szukają miejsc na osiedlach i na parkingach na ulicy Grudziądzkiej. Sam nie raz parkowałem na Placu Artylerzysty. Niewielu rezygnuje z samochodu” – zdradza nam Michał Maślewski, student WSB. Wydawać by się mogło, że władze WSB powinny na gwałt szukać możliwości wybudowania parkingów, jednakże okazuje się, że znaleziono inne rozwiązania.

Pierwszym z nich są nagrody rzeczowe, które mają zrekompensować wydatki poniesione na parkowanie samochodów na parkingu pobliskiego hotelu Filmar. Pomysł ten jednak wydaje się na dłuższą metę nietrafiony. Jak twierdzi Michał Maślewski: “Mało kto chce zainwestować prawie dwadzieścia złotych na płatny parking, a potem odebrać w szkole niby to jakąś super nagrodę”. Czy nie lepiej byłoby zwyczajnie rekompensować, przynajmniej w części, koszty parkingów zamiast obdarzać studentów kolejnymi elektronicznymi gadżetami, które prędzej czy później wylądują na aukcjach internetowych? Być może władzom WSB przyświeca również inny cel – nauka przedsiębiorczości.

Dla najwytrwalszych przygotowano również bonus – nagrodę miesiąca za najdłuższe korzystanie z parkingów hotelu Filmar.

Drugi pomysł skierowany jest do osób korzystających z miejskiej komunikacji. Są to nie tylko mieszkańcy Torunia, ale również młodzież, która woli zostawić swój samochód z dala od uczelni, ale na bezpłatnym miejscu parkingowym lub u znajomych, a na wykłady dotrzeć np. autobusem MZK.

Każdy, kto do 30 kwietnia dostarczy do Biura Informacji i Rekrutacji komplet dziesięciu biletów jednorazowych lub bilet sieciowy, weźmie udział w losowaniu nagród głównych – trzech rowerów.

Idea jak najbardziej szczytna – propagowanie zdrowego trybu życia jest nie tylko pożyteczne, ale również bardzo modne wśród młodych ludzi, dzięki czemu jest szansa, że pomysł konkursu zrealizuje stawiane przed nim cele. To jednak kolejne tymczasowe rozwiązanie. Trzy rowery nie zmniejszą w sposób oczekiwany zapotrzebowania na miejsca parkingowe, a i rower, jako środek lokomocji, sprawdza się jedynie przez pewną część roku.

Na chwilę obecną sytuacja wydaje się co najmniej patowa. Budowa parkingu wymaga bowiem ogromnych nakładów finansowych i dużej przestrzeni. Brak parkingu sprawia natomiast, że uczelnia będzie musiała silić się na wymyślanie kolejnych mało perspektywicznych sposobów rozwiązania problemu.

[Kamil Zagrabski]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama