Mój Toruń: Główna » Aktualności » Z Bydgoszczy do Torunia w ponad dwie godziny

Z Bydgoszczy do Torunia w ponad dwie godziny 

maraton

Czterdzieści kilometrów, tyle mniej więcej dzieli dwa największe miasta naszego województwa – Bydgoszcz i Toruń. Tę okoliczność postanowili wykorzystać organizatorzy Maratonu Metropolii Bydgoszcz-Toruń, który odbędzie się 7 czerwca, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Imprezie towarzyszyć będzie również V Półmaraton Toruński oraz X Bieg Zdrowych Miast Polski.

Swój udział w imprezie zapowiedziały polskie gwiazdy biegów długodystansowych.

Organizatorzy czekają już tylko do jutra na chętnych, którzy pobiegną w maratonie. Zapisywać się można drogą elektroniczną. Potem taka szansa będzie istnieć jedynie 6 i 7 czerwca a Biurze Zawodów.

Maraton wystartuje w Bydgoszczy o godzinie 10.00, metę usytuowano w Toruniu na Rynku Nowomiejskim. Godzinę później rozpocznie się natomiast V Półmaraton Toruński, a o 11.30 wystartują zawodnicy X Biegu Zdrowych Miast Polski.

Biegacze będą zmagać się w następujących klasyfikacjach: X Klubowe Mistrzostwa Polski, V Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty, Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Mistrzostwa Miasta Torunia oraz Mistrzostwa Miasta Bydgoszczy.

Na zwycięzców czeka pula nagród o łącznej wartości 80 tysięcy złotych, z czego aż 10 tysięcy dostanie ten, kto pierwszy zamelduje się na mecie. Dodatkowo, jeśli przekroczone zostaną bariery czasowe ustanowione na poziomie 2:16:00 i 2:14:00, to do zwycięzcy powędruje po 5 tys złotych za przełamanie każdej z nich.

Udział w imprezie będzie okazją do zmierzenia się m.in. z Adamem Draczyńskim, zawodnikiem, który w ubiegłym roku uzyskał drugi czas w Polsce. Do Biegu Zdrowych Miast Polski zgłosił się natomiast Leszek Blanik, złoty medalista olimpijski z ostatnich igrzysk, a w półmaratonie wystartuje Rafał Dudycz z KS GKS Kołczygłowy, będący obecnie mistrzem Polski w biegu maratońskim.

Historia maratonu toruńskiego sięga roku 1983, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano bieg z Torunia do Chełmna. Jak piszą sami organizatorzy na stronie internetowej www.torunski.maraton.pl, ciężko dziś ustalić, kto tak naprawdę wpadł na pomysł jego przeprowadzenia. Ciekawe jest jednak, że jak się później okazało, podobne zawody organizowano na tej trasie już w międzywojniu.

Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczne biegi zostaną sfilmowane, a relacja będzie wyemitowana 11 i 15 czerwca na antenie TVP Bydgoszcz oraz 12 i 15 czerwca w TVP Sport.  Więcej informacji o maratonie wraz ze szczegółowym harmonogramem oraz listą startową można znaleźć na wyżej wspomnianej stronie internetowej.

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama