Mój Toruń: Główna » Aktualności » Zapłać za parking przez komórkę

Zapłać za parking przez komórkę 

mobilet Toruń

Co wspólnego ma telefon komórkowy z toruńskimi parkingami? Zdawać by się mogło, że prócz podobnej powszechności urządzeń mobilnych i zajętych miejsc parkingowych – niewiele. Od 1 kwietnia ma się to zmienić. W życie wejdzie bowiem pomysł, o którym dyskutowało się już od miesięcy – możliwość płacenia za postój w płatnej strefie parkingowej za pomocą telefonów komórkowych.

Dla wszystkich, którzy na co dzień korzystają z parkingów w centrum miasta będzie to ogromne udogodnienie. Odtąd nie będą już musieli oczekiwać na przyjście inkasenta, ani odliczać minuty pozostałe do zakończenia wykupionego czasu i liczyć na to, że nie otrzymają kary za przedłużenie czasu. Wystarczy telefon komórkowy z zainstalowaną platformą Java oraz niewielka aplikacja, aby bez przeszkód błyskawicznie ustalać czas pobytu na parkingu i dokonywać opłat.

Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że możemy rozliczać się co do minuty z wykorzystanego czasu. Nie będzie trzeba więc już płacić za pół godziny, chcąc tylko zrobić drobne zakupy w centrum.

Aby korzystać z nowej formy płatności, należy dokonać bezpłatnej rejestracji na portalu firmy moBILET (http://www.mobilet.pl/), która obsługuje system. Uprzednio sprawdźmy jednak , czy nasz telefon wyposażony jest w platformę Java oraz czy połączenie z internetem jest odpowiednio skonfigurowane. Po rejestracji otrzymamy darmową aplikację do zainstalowania na naszym telefonie. Jeżeli ktoś wcześniej korzystał już z usług tej firmy, to i tak zmuszony jest do pobrania nowej wersji programu, co związane jest z różnorodnością opłat w zależności od strefy parkingowej w Toruniu.

Podobnie jak w przypadku ofert operatorów komórkowych, również w usłudze moBILET możemy zdecydować, czy chcemy zasilić konto odpowiednią kwotą, którą potem można wykorzystać (jak w przypadku prepaid), czy może lepiej płacić na bieżąco (tzw. postpaid).

Ważne, aby użytkownicy tego systemu odpowiednio oznaczyli swój samochód. Aby to zrobić należy wydrukować stosowną winietę (wzór dostępny pod adresem http://www.mobilet.pl/parking_winieta.htm) lub odebrać bezpłatny jej egzemplarz w Biurze Obsługi Pasa Drogowego przy ulicy Wały Gen. Sikorskiego 21/23.

Dalsza obsługa oprogramowania jest już intuicyjna, a jej szczegółowy opis znajdziemy pod adresem http://www.mobilet.pl/parking_02.htm

Koszt takiego elektronicznego biletu jest taki sam jak w przypadku papierowych odpowiedników. Doliczyć jedynie trzeba drobną opłatę związaną z transmisją danych GPRS. Pakiet obsługujący bilet to jedyne 10kB. Informacji na temat opłat za transmisję danych trzeba szukać u swojego operatora pocztowego.

Wydawać by się mogło, że taka forma uiszczania opłat może prowokować do prób oszukania inkasentów lub systemu. Na szczęście kontrolerzy wyposażeni będą w odpowiednie urządzenia, dzięki którym w każdej chwili będą mogli sprawdzić, czy nasz samochód rzeczywiście widnieje w bazie moBILETU i czy aktywowaliśmy opłatę.

 

[źródło: torun.pl, mobilet.pl | zdjęcia: mobilet.pl]
[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama