Mój Toruń: Główna » Aktualności » “Złotówka” na renowację nagrobków

“Złotówka” na renowację nagrobków 

[acl68 - sxc]

Już po raz jedenasty 1 listopada 2013 r. w Toruniu odbędzie się kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków. Tym razem kwestujemy na dwóch cmentarzach: św. Jerzego i św. Jakuba.

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na toruńskich nekropoliach to już tradycja. Po raz pierwszy odbyła się w 2003 r. Od początku organizują ją wspólnie Towarzystwo Miłośników Torunia i urząd miasta – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zebranymi funduszami zarządza Towarzystwo Miłośników Torunia, które współpracuje przy renowacji nagrobków z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Prace przy pomnikach prowadzone są latem przez studentów pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Zebrane pieniądze pozwoliły odnowić do tej pory łącznie dwadzieścia dwie kwatery, a dwudziesta trzecia jest w trakcie renowacji. W ubiegłym roku udało się zebrać ok. 13.000 zł. Zgodnie z założeniami kwesty, do odnowienia wybierane są w pierwszej kolejności nagrobki najstarsze, najbardziej wartościowe artystycznie lub poświęcone zasłużonym dla Torunia postaciom.

W ten sposób zostały dotychczas odnowione miejsca pochówku m.in. Władysława Szumana, Johanna Ephraima Wessel, Mariana Sydowa, kwatera rodzinna Leona i Wandy Szumanów (6 pomników), nagrobek Mariana Doerffera, pomnik aktorskiej rodziny Łodzińskich i Rodziewiczów, nagrobek Jana Chryzostoma Ornassa, gen. Stefana Ludwika de Latour, ks. Heliodora Grzymały-Łaszewskiego, Mieczysława Limanowskiego czy Ludwika Kolankowskiego.

Kwestarzami są znani torunianie: samorządowcy, naukowcy z UMK, członkowie ToMiTo, aktorzy, sportowcy, szefowie toruńskich instytucji, a także marynarze ORP Toruń. Łącznie to już ponad 70 osób.

Przez 10 lat kwesta odbywała się na najstarszej toruńskiej nekropolii – cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć zakres działania i będziemy zbierać pieniądze także na cmentarzu św. Jakuba przy ul. Antczaka. To równie piękna nekropolia i warto zadbać o tamtejsze nagrobki – dodaje prezydent Zaleski.

Fundusze zebrane podczas tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na dalsze prace renowacyjne nagrobka rodzinnego familii Raapke, który był jednym z celów ubiegłorocznej zbiórki oraz pomnika poświęconego pamięci Tadeusza Hipolita Czeżowskiego, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Antczaka. Oba monumenty należą do jednych z najstarszych i wyróżniają się walorami artystycznymi.

Jak co roku przygotowaliśmy ulotkę, na której znajdują się informacje o kweście i celu tegorocznej zbiórki. Dla dzieci mamy broszurkę ze związanymi z Toruniem zadaniami: krzyżówką i kolorowankami – mówi dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tegorocznej kweście. Na cmentarzu św. Jerzego zbiórka pieniędzy rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 15.00. Na cmentarzu św. Jakuba kwestujemy od 9.15 – 14.45.


Warto wiedzieć:
Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą z toruńskich nekropolii. Został założony w 1811 roku, ale jego historia XIV wieku, kiedy to w pobliżu podmiejskiego kościoła św. Jerzego oraz leprozorium wyznaczono miejsce pochówków. Jest to miejsce niezwykłe nie tylko dlatego, że znajdują się tu piękne, stare nagrobki, ale i dlatego, że to właśnie tutaj, tuż obok siebie, stoją pomniki katolików i protestantów, co jest świadectwem odwiecznej wielokulturowości Torunia.


[UM Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama