Mój Toruń: Główna » Aktualności » Zloty miłośników astronomii

Zloty miłośników astronomii 

Zloty miłośników astronomii

Zloty miłośników astronomii zorganizowano już w kilku miastach Polski, jednak żaden z nich nie odbył się w tak wyjątkowym dla astronomii miejscu – rodzinnym mieście naszego największego astronoma – Mikołaja Kopernika. To tutaj urodził się i dorastał, a także po raz pierwszy spojrzał w niebo. Nie ulega wątpliwości, że Toruń pełni rolę “stolicy polskiej astronomii”, która szczególnie uwidoczniła się podczas Międzynarodowego Roku Astronomii.

Chcemy tę tradycję i prym kontynuować, zwłaszcza na polu astronomii amatorskiej. Toruński Zlot Miłośników astronomii odbędzie się w dniach 13 – 15 sierpnia 2010 r., w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce (piątek – niedziela), a więc w okresie najlepszej widoczności Perseidów. Organizatorem TZMA jest portal astronomiczny AstroVisioN.pl. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Torunia. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Toruńskie Planetarium, Centrum Astronomii UMK Toruń w Piwnicach, Muzeum Okręgowe w Toruniu, firma Astroclassic, czasopismo Urania – Postępy Astronomii oraz grupa “Pokazy Nieba w Toruniu”.

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. Międzynarodowa akcja “100 godzin astronomii” podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium aż do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach. Ośrodek posiada dużą polanę (niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta. Paradoksalnie nad Barbarką miłośnicy znajdą lepsze niebo niż w samym Centrum Astronomii w Piwnicach

Celem zlotu miłośników jest przede wszystkim popularyzacja jednej z najprężniej rozwijających się nauk – astronomii, a zwłaszcza zwiększanie poziomu wiedzy społeczeństwa nt. elementarnych zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Chcemy także promować miejsca związane z astronomią, która jest jedną z niewielu już nauk, gdzie amatorzy mogą dołożyć swój cenny wkład, bardzo często naukowy. Niejednokrotnie amatorzy informowali środowisko naukowe o nagłym zjawisku na niebie, po czym astronomowie nakierowywali teleskopy w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Toruńska astronomia wieńczyła bardzo wiele sukcesów, nawet na skalę światową, dlatego właśnie tutaj chcemy zaprosić pasjonatów nieba z całej Polski, gdzie będą mieli okazję poznać najnowsze wyniki badań astronomicznych prowadzonych przez zawodowych astronomów i studentów, wspólnie uczestniczących w tworzeniu prawdziwej nauki. Uczestnicy zlotu udadzą się również do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów, odwiedzą Dom Kopernika, oraz zobaczą seans w Planetarium.

14 sierpnia 2010 (sobota), od godz. 19:00, grupa “Pokazy Nieba w Toruniu” będzie organizowała imprezę publiczną dla mieszkańców Torunia. Uczestnicy toruńskiego zlotu zaprezentują swój sprzęt obserwacyjny i bardzo chętnie opowiedzą o swojej pasji i doświadczeniach związanych z podziwianiem nieboskłonu. Na imprezie pojawią się przedstawiciele sklepu ze sprzętem astronomicznym – astrozakupy.pl. Zaprezentują uczestnikom imprezy ofertę swojej firmy. Członek PTA zaprezentuje swoją kolekcje meteorytów. Gdy zapadnie noc studenci astronomii opowiedzą o spektaklu dziejącym się na niebie w wykonaniu PERSEIDÓW! W obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się tuż po nowiu.

W sobotę będą kursowały na Barbarkę autobusy MZK linii nr 27. Na placu Teatralnym autobus będzie o godz. 18:10, a na miejscu ok. godz. 18:40. Autobus, który będzie na placu teatralnym o godz. 21:30 przedłuży swoją trasę do Barbarki dając możliwość powrotu uczestnikom imprezy ok. godz. 22:00

Program TZMA2010

Program wykładów TZMA2010

[MT]

za pomocą Zloty miłośników astronomii.

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama