Mój Toruń: Główna » Aktualności » Zostań dawcą szpiku

Zostań dawcą szpiku 

szpik city Toruń

Podczas gdy w krajach Europy zachodniej ilość dawców szpiku zarejestrowanych w bankach sięga 2 milionów, w Polsce liczba ta jest dramatycznie mała i oscyluje w granicach 40 tys. Z czego wynikają tak duże dysproporcję? Źródeł problemów można dopatrywać się w wielu czynnikach, m.in. niedoinformowaniu społeczeństwa oraz braku akcji promujących oddawanie szpiku kostnego. Na szczęście są osoby i organizacje, które starają się to zmienić. Należy do nich np. Fundacja na rzecz Hematologii, która 7 kwietnia w godzinach od 12.00 do 15.00 po raz piąty zorganizuje na terenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika akcję “Szpik City” …

… w czasie której będzie można przejść bezpłatne badania i zostać dawcą szpiku kostnego.

Nazwa “Szpik City” funkcjonuje od trzech lat, wcześniej całe wydarzenie nazywało się “Toruńską Kroplą Życia”. Ciągle nie zmieniła się jednak jego formuła. Tego dnia każdy będzie mógł oddać niewielką próbkę krwi, która zostanie poddana analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA). Podczas każdej edycji udaje się zarejestrować kolejnych dwustu potencjalnych dawców i zwiększyć szanse chorych, którzy niezwłocznie potrzebują przeszczepu szpiku kostnego. Cała procedura pobierania próbki krwi nie trwa długo i jest bezbolesna. Co ważne, jak twierdzi Marcin Ostajewski – organizator akcji: “Pobranie krwi do badań wykonywane jest jednorazowymi probówkami i igłami. Nie ma żadnej możliwości zakażenia.”

Bezpodstawne są więc obawy, że podczas zabiegu można zarazić się  np. żółtaczką. Samo pobranie szpiku również nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami w stosunku do dawcy. Regeneracja szpiku jest procesem nieodczuwalnym dla organizmu, a pobrana ilość stanowi jedynie 1% komórek krwiotwórczych, co w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie odporności na choroby.

Uczestnicząc w badanich 7 kwietnia, nie musimy jednak stać się od razu dawcą szpiku. Szanse na to są małe – jedna osoba na 10 tysięcy przebadanych ma antygeny zgodne z antygenami potencjalnego biorcy.

Co więc sprawia, że w polskim rejestrze wciąż figuruje tak mała liczba osób gotowych uratować komuś życie, darując mu swój szpik? Ogromną rolę odgrywają niestety koszty.

“Przebadanie jednej osoby to wydatek około 700zł, a przeszczep szpiku, w przypadku kiedy znajdzie się osoba potrzebująca danego szpiku, to dla NFZ koszt ok. 20 tys. złotych dla dawcy z Polski i 50 tys. dla dawcy z zagranicy” – slusznie zauważa Marcin Ostajewski.

Wymagania dotyczące osób, które chciałby wziąć udział w badaniach 7 kwietnia, można znaleźć na oficjalnej stronie akcji : http://szpikcity.wordpress.com/kto-moze-zostac-dawca

 

 

[Kamil Zagrabski]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama