Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Bella Skyway Festival – Dziewiąta Planeta

Bella Skyway Festival – Dziewiąta Planeta 

["LuLu" - Bella Skyway Toruń (fot. Ernest Wińczyk)]

Jeden z najbardziej magicznych i unikalnych festiwali światła w Europie – Bella Skyway Festival – rozpocznie się w Toruniu już 17 września 2013 roku. Wszystkie instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe i mappingi 3D będzie można oglądać codziennie od 17 do 21 września, od godziny 19.45 do północy.

Toruń przez kilka wrześniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu. Już po raz piąty artyści sztuk wizualnych z całej Europy będą prezentować swoją wizję wszechświata na fasadach gotyckiej starówki.

Rynek Staromiejski ponownie stanie się centrum wydarzeń i gry świateł, które będą iluminowały piękną architekturę, pomalują miasto ruchomymi obrazami i do reszty zawładną publicznością – zapewnia Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, kurator festiwalu.

Toruński festiwal jest unikalnym połączeniem sztuki światła i astronomii. Dodatkowo proponuje wszystko to, czego oczekuje dzisiejszy niezwykle wymagający widz – łączy sztukę z nauką i wciąga publiczność w bezpośrednią interakcję.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie lepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby połączyć ze sobą różne dziedziny – sztukę, kulturę, naukę i edukację – podkreśla Mário Caeiro.

Bardzo ciekawie zapowiada się mapping 3D przygotowany przez grupę artystyczną tamtam z Torunia, który zostanie zaprezentowany na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego.

Bella Skyway Toruń - "Obserwatorzy"

Czasami nie potrafimy przypomnieć sobie, że świat, w którym żyjemy, to nie tylko praca i obowiązki. Zużywamy naszą drogocenną energię życia na rzeczy nieistotne i nietrwałe. Wówczas pojawiają się tajemniczy, mroczni Obserwatorzy. Muszą nami mocno potrząsnąć, żebyśmy sobie przypomnieli, co jest naprawdę piękne – zapowiadają twórcy mappingu.

Podczas festiwalu nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Francuski artysta Céhel w ogrodzie Teatru “Baj Pomorski” przygotuje fantastyczną, poetycką prezentację. Będzie to bajkowy ogród zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bohaterką opowieści jest wróżka, która kroczy w ciemnościach, otoczona wesołymi chochlikami

Bella Skyway Toruń - "Czerwona Czarodziejka"

Jestem przekonany, że również propozycja polskich artystów Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały będzie magicznym przeżyciem. Toruńscy twórcy zaprezentują 200 rzeźb wykonanych razem z dziećmi podczas warsztatów plastycznych. Światło, które dają zapalone świece, kreuje fantastyczną atmosferę – zapowiada Mário Caeiro.

Bella Skyway Toruń - "Iluminacje Integracje"

Lampiony powstały na zajęciach w toruńskich szkołach oraz instytucjach kultury: Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Toruńskiej Agendzie Kulturalnej.

Bella Skyway Toruń - "Świetlne Maski Bwindi"
Bella Skyway Toruń - "Ścieżka Oświeconych"
Bella Skyway Toruń - "Rowerowa Masa Krytyczna"
Bella Skyway Toruń - "Niemożliwe Krajobrazy Niesamowite Światy"

Bella Skyway Toruń - "Marionetka Kosmiczna Tajemnica" (fot. Andrzej Korkuz)
Bella Skyway Toruń - "Katedra"
Bella Skyway Toruń - "Drzewa"
Bella Skyway Toruń - "Albero"

Inauguracja Bella Skyway Festival odbędzie się o godzinie 19.45 we wtorek, 17 września 2013 roku na Rynku Staromiejskim. Wszystkie projekcje będą prezentowane codziennie, od 17 do 21 września 2013 roku, w godzinach od 19.45 do północy. Wszystkie festiwalowe prezentacje są bezpłatne poza instalacją “Świetlne maski Bwindi” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (koszt biletu: 5 złotych, wstęp wolny dla dzieci do lat 12).

Pobierz pełen program Bella Skyway Festival


[TAK / Bella Skyway / MT]

 

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama