Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Czas na wzrok – zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce

Czas na wzrok – zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce 

Czas na wzrok

Nie możesz odczytać drobnego druku w gazecie lub masz problem z przeczytaniem wiadomości na ekranie telefonu? W ramach akcji „Czas na wzrok” mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii – procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia. W dniach od 10 do 29 czerwca organizatorzy kampanii edukacyjnej zapraszają osoby po czterdziestce na bezpłatne badania ostrości wzroku do wybranych salonów optycznych.

Kampania edukacyjna „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” jest prowadzona od 29 maja do 31 lipca 2013 r. W ramach akcji, w dniach od 10 do 29 czerwca mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych. Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii „Czas na wzrok”.

Celem akcji jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. – Prezbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością, dotyczy osób zwykle po 40. roku życia. Jest ona następstwem naturalnego procesu starzenia się soczewki oka. W miarę upływu lat soczewka twardnieje i zmniejsza się jej elastyczność. Traci ona zdolność do zmiany kształtu. Obniża się ponadto wydolność i sprawność mięśnia rzęskowego. U osób młodszych przy przeniesieniu wzroku na przedmiot położony blisko dochodzi do skurczu mięśnia rzęskowego i zmiany kształtu soczewki z płaskiego na wypukły. Dzięki temu przedmiot widziany jest ostro. Taki mechanizm zapewniający ostre widzenie z bliska nazywa się akomodacją. U osób starszych mechanizm ten słabnie. – mówi dr hab. n. med. Grażyna Malukiewicz, prof. UMK Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1, Collegium Medicum UMK. – W ciągu minionych lat uległ zmianie nasz styl życia, wzrosła aktywność zawodowa, co ma swoje przełożenie na zaangażowanie naszych oczu do wzmożonej pracy wzrokowej z bliska. Najpowszechniej stosowanym sposobem radzenia sobie z tym zjawiskiem jest stosowanie korekcji okularowej.

[MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama