Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » IV Święto Bydgoskiego Przedmieścia

IV Święto Bydgoskiego Przedmieścia 

swieto_bydgoskiego

Tego dnia Bydgoskie Przedmieście ożywa w sposób wyjątkowy. To już po raz czwarty, w sobotę 18 maja odbędzie się Święto dzielnicy. Połączone siły wielu osób prywatnych a także zrzeszonych w kilkudziesięciu organizacjach, wspólnotach i grupach nieformalnych, od samego rana zapraszają na Bydgoskie. Inicjatorami Święta są sami mieszkańcy, którzy w ten sposób chcą podkreślić charakter, wyjątkową i społeczną wartość tego zabytkowego kawałka Torunia. Święto przygotowane zostało jako oddolna inicjatywa twórców i organizacji pozarządowych.

“Bydgoskie to…” to nieformalne wydarzenie poprzez które chcemy przywrócić tradycję wspólnego świętowania w tej najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowujemy koncerty, instalacje artystyczne, warsztaty, pokazy studenckich filmów, gry miejskie oraz spacery w poszukiwaniu zaginionych tajemnic.

Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Chcemy, aby Święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się symultanicznie w podwórkach, alejkach Parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych Bydgoskiego. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do wyjścia z domu, odpoczynku i spotkania!

Zaczynamy święto już od godziny 10.00. Tego dnia w każdym punkcie będzie można odebrać wydrukowane mapy z zaznaczonymi punktami działań. Warto jednak pamiętać, iż na niektóre wydarzenia trzeba się wcześniej zgłosić, a wszystkie szczegóły na www.bydgoskie.org

Czego więc możemy się spodziewać tym razem? Jak zwykle, zorganizowanych zostanie wiele zajęć dla dzieci i młodzieży jak np: Filmogranie w dawnej Szkole Muzycznej. Dwie gry miejskie dla dzieci i licealistów. Sąsiedzka Kawiarenka Żandarmeria już po raz kolejny zaprosi na rozmowę i czytanie książek przy kawie i ciastkach. Czytelnie książek w parku zapewni Krytyka Polityczna. File Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Fałata i Klonowica tego dnia zaofiarują darowanie kar za przetrzymane książki  a a także spotkania z ciekawymi osobami. Na boisku I LO (przy zabytkowej sali gimnastycznej) odbędzie się turniej koszykówki i pokaz zumby. Po raz kolejny zajezdnia tramwajowa przygotowała drzwi otwarte dla wszystkich chętnych, a w tym roku towarzyszyć im będzie przejażdżka stylizowanym tramwajem. Reaktywowana przez młodych artystów Galeria nad Wisłą zaprosi na działkę do integracji i odpoczynku przy sztuce. Odbędzie się także oprowadzanie po nieznanych zakątkach Bydgoskiego Przedmieścia. Wszystkich zaś zapraszamy o godzinie 21.00 na finał tego niezwykłego wydarzenia przy nieczynnej stacji benzynowej na ul. Mickiewicza, gdzie także już od rana odbywać się będą warsztaty.

> Program + Mapka <

[Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama