Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Janusz Dembowski “Autoekspresja” [Dom Muz]

Janusz Dembowski “Autoekspresja” [Dom Muz] 

DEMBOWSKI AUTOEKSPRESJA small

Galeria Domu Muz przy ul. Podmurnej 1/3 zaprasza na interesującą wystawę rzeźby gdańskiego artysty Janusza Dembowskiego „Autoekspresja”.

Janusz Dembowski (1953) ukończył Wydział Rzeźby w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP w Gdańsku.

Artysta swoich prac nie nazywa rzeźbami, lecz po prostu “kamieniami”, komponuje je ze znalezionych fragmentów kilkusetletnich dębów i innych naturalnych materiałów. Ingerencję dłuta ogranicza do niezbędnego minimum, by nie naruszyć zastanej struktury. Kamienie mówią także o sobie samych, wyrażają swoją prawdę, ducha w nich uwięzionego.

DEMBOWSKI AUTOEKSPRESJA 1n
DEMBOWSKI AUTOEKSPRESJA 3n
DEMBOWSKI AUTOEKSPRESJA 4n
DEMBOWSKI AUTOEKSPRESJA 2n

Artysta mówi o sobie: “Jestem archeologiem, wydobywam na powierzchnię zapomniane – zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne – Wszechobecne”. “Autoekspresja” to rzeźby – belki z czarnego dębu zwieńczone kamiennymi głowami, majestatycznie maszerujące w gotyckim pochodzie. “Autoekspresja” to też cykl delikatnych, ażurowych w swej materii portretów skręconych z drutu. Na wystawie nie brakuje assemblagu, przedmiotów codziennego użytku, które przez aplikacje artysty zyskują nowe życie.

Wystawa Janusza Dembowskiego czynna jest do 22 listopada.
Zapraszamy w godz. 9.00-18.00 w dni powszednie, wstęp wolny.

[Dom Muz / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama