Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Kosmiczna muzyka dla NASA

Kosmiczna muzyka dla NASA 

[foto: Krzysztof Markus Markiewicz]

Zainspirowany kosmosem i pochodzącym z Torunia Mikołajem Kopernikiem, Krzysztof Markus Markiewicz zaczął tworzyć kosmiczną muzykę. Pod koniec 2017 roku artysta rozpoczął nagrania do swojego najnowszego albumu z muzyką elektroniczną/kosmiczną. Muzykę zadedykował NASA i kilku ważnym w kosmicznym świecie, osobom. Pojawiły się także narodowe akcenty.

Kompozytor muzyki elektronicznej i kosmicznej z Gliwic, nagrał i wydał utwór zadedykowany Gen. Mirosławowi Hermaszewskiemu, jako jedynemu Polakowi, który poleciał w kosmos. “The First Contact”, to nie jedyny polski akcent na płycie dla amerykańskiej agencji kosmicznej. Jest także silny toruński akcent. Ku pamięci Mikołaja Kopernika autor muzyk stworzył utwór pt. “Nicolaus Copernicus”.

W utworze zatytułowanym “Happy Anniversary” Krzysztof Markus Markiewicz złożył życzenia za pomocą alfabetu Morse’a. Album “Personal Universe” został wydany z okazji 60-tej rocznicy powstania Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. W USA pojawiły się winyl i CD już 12 lutego 2018 roku. Premiera polskiego CD już w czwartek 22 marca 2018 roku. Projekt/album dla NASA wsparło Miasto Toruń, portale toruńskie, Planetarium Śląskie, portal muzyka-elektroniczna.info i kilku prywatnych przedsiębiorców. Kosmiczny album dla NASA to płyta audiofilska (hi-end). Muzyka stylizowana jest na początki gatunku el-muzyki. Czyli lata 60-70 i 80, z przewagą końca lat 70-tych i początku 80-tych.

Album zostanie wysłany do Białego Domu i siedziby NASA, w wersji polskiej i amerykańskiej. Płytę otrzyma również załoga Saturn V z misji Apollo 13, której Markus zadedykował utwór pt. “Apollo 13 Mission”. Spadkobiercy/rodziny Neil’a Armstrong’a, pierwszego człowieka na księżycu, również otrzymają kosmiczna muzykę z Polski. Kompozytor zadedykował i pogratulował pierwszego kroku na księżycu w utworze “The First Step”.

Muzyka została stworzona w tradycyjny sposób, głownie na klasycznych, analogowych starych syntezatorach z wykorzystaniem analogowych arpegiatorów jak za czasów wielkiego Jeana Michela Jarre.

Więcej informacji na stronie: www.personaluniverse.krzysztofmarkusmarkiewicz.art.pl

[MT / Krzysztof Markus Markiewicz]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama