Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Muzeum Zabawek i Bajek

Muzeum Zabawek i Bajek 

[chillihead - sxc]

Czym się bawił pradziadek, babcia i tata? Muzeum Zabawek i Bajek zostanie otwarte 7 czerwca w Toruniu. To miejsce wzruszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Placówka wprowadza się właśnie na I piętro kamienicy u zbiegu ulic Bydgoskiej i Konopnickiej. Bajkowo wygląda już sam zabytkowy budynek z pruskiego muru, zwieńczony wieżyczką i otoczony ogrodem. Mieszkanie oraz kolekcja zabawek, która będzie w nim eksponowana, to własność państwa Katarzyny i Tomasza Karasiewiczów.

Żal nam było zabawek gromadzonych przez lata, nie chcieliśmy, aby niszczały gdzieś na strychu. Stąd pomysł stworzenia muzeum – mówi Katarzyna Wesołowska – Karasiewicz. – W naszym imieniu placówkę prowadzić będzie Europejska Fundacja Pamięć i Dziedzictwo, której udostępniliśmy lokum i zbiory.

Kolekcja liczy ponad 1000 eksponatów od XIX wieku do czasów PRL-u. Są w niej zbiory starych lalek, misiów, koników, kart i gier planszowych, wózków oraz mebli dla lalek. Jest też pokaźny zbiór kolejek, także przedwojennych. Pokolenie dzisiejszych 40-latków rozczuli zapewne widok tzw. „kioskowców”, czyli kolekcji zabawek, które można było kupić w kioskach „Ruchu”: ołowianych żołnierzyków czy stateczków. Są też zabawki bliższe naszym czasom: historia Barbie łącznie z pierwszym egzemplarzem lalki z 1959 r. Widzowie muzeum będą mogli pooglądać bajki na starych projektorach. Nie zabraknie starych fotografii.

Zbiór – jak przewidują twórcy muzeum – będzie się po otwarciu z pewnością poszerzać. Już teraz, po pierwszych informacjach w prasie, pewna osoba podarowała placówce piękną kolekcję 100 starych bombek choinkowych w oryginalnych opakowaniach. – Będziemy dokładać nowe eksponaty do wystawy, by widzowie do nas wracali – zapowiada pani Katarzyna.

Muzeum Zabawek i Bajek będzie czynne codziennie w godz. 9.00-17.00, z wyjątkiem poniedziałków. Otwarcie, z udziałem prezydenta Torunia, zaplanowano w piątek, 7 czerwca o godz. 13.30, dla widzów placówka otworzy podwoje od soboty. Zamiast biletów będą cegiełki na utrzymanie kolekcji – od 5 zł w górę.

[UM Toruń / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama