Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Nocne obserwacje na Barbarce

Nocne obserwacje na Barbarce 

[Jasmaine Mathews]

W piątkową noc, 19 lipca w godzinach od 22 do 1 w Osadzie Leśnej na Barbarce wraz z Centrum nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można podziwiać uroki letniego nieba. Będzie można ujrzeć całą rzeszę gwiazd, kolorowych, podwójnych i tych skupionych w gromady.

Pod  obserwacją znajdzie się Droga Mleczna oraz inne galaktyki. Mamy nadzieję dojrzeć Saturna wraz z jego pierścieniami. Na pewno spojrzymy na powierzchnię Księżyca pokrytą kraterami. Wykorzystywać będziemy własny sprzęt obserwacyjny. Dla wtajemniczonych, będą to dwie automatyczne lunety o średnicy soczewek 10cm oraz dwa teleskopy typu Newtona o średnicach 25cm i 30cm na montażu Dobsona.

Do obserwacji nieba niezbędną jest odpowiednia pogoda i bezchmurne niebo, jeśli te warunki w piątek nie będą spełnione, spotkanie nie dojdzie do skutku. Zachęcamy do śledzenia profilu Centrum Nowoczesności na Facebooku, znajdą się tam bieżące informacje na temat wydarzenia Facebook.com/MlynWiedzy

Zapewniamy bezpłatny dojazd na Barbarkę. Pasjonatów lipcowego nieba wozić będzie autobus “retro”. Najstarszy w szeregach toruńskiego MZK Jelcz w tradycyjnych czerwono-kremowych kolorach, niedawno odrestaurowany jest żywym wspomnieniem początku lat 90tych.

Autobusy kursować będą z przystanku na Placu Rapackiego w godzinach: 22:15, 23:00, 23:50
Kury powrotne z Barbarki odbędą się w godzinach: 22:40, 23:25, 24:20

Autobus będzie zatrzymywał się również na przystanku linii 27, na rogu ulic Szosy Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.

[Młyn Wiedzy / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama