Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Otwarcie nowej wystawy czasowej w Ratuszu Staromiejskim

Otwarcie nowej wystawy czasowej w Ratuszu Staromiejskim 

[Muzeum Okręgowe Toruń]

10 kwietnia, o godz. 17:00, w Ratuszu Staromiejskim, odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej „Marian Konarski (1909–1998) – Szczepowy Rogatego Serca. Malarstwo, rysunek, rzeźba”. Wystawa poświęcona jest nietuzinkowemu artyście, związanemu z założoną w latach 20 ubiegłego wieku przez Stanisława Szukalskiego grupą artystyczną Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce.

Prezentowane na wystawie, budowane w realistycznej formie malarstwo i rzeźba, które ulegały zarówno syntezie, jak i ekspresji poprzez deformacje, uproszczenia czy zastosowanie niecodziennej kolorystyki, stanowią pełną odniesień do uczuć, przeżyć dnia codziennego, polityki, a nawet kosmosu, wypowiedź. Malarstwo, w którym dosłowność i zmagania z nadwrażliwym często odbiorem świata stały się znakiem rozpoznawczym artysty. Konarski starał się za pomocą koloru i formy przypominać o ludzkich powinnościach, o miłości, zniewoleniu, zaangażowaniu i przyjaźni… Zawsze najważniejszy był dla niego drugi człowiek, często także on sam, gdy utrwalał siebie w licznych autoportretach, starając się w każdym z nich odkryć jakiś nowy aspekt swojej własnej osobowości… Marian Konarski to poetycki wizjoner, jak nazwał go Jan Bolesław Ożóg. Jego wizje dotyczyły głównie jednostki zmagającej się z trudami egzystencji w świecie pełnym kontrastów.

Wystawie obejmującej malarstwo, rysunek i rzeźbę towarzyszy bogato ilustrowany katalog autorstwa pani Anny Kroplewskiej – Gajewskiej opatrzony wstępem prof. Lechosława Lameńskiego i uzupełniony bogato ilustrowanym kalendarium przygotowanym przez Sylwestra Rudnika. Dużym wsparciem przy pracy nad katalogiem była pomoc synów Mariana Konarskiego – Leszka i Jacka.

[MT/Muzeum Okręgowe]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama