Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » PLASTER 4 – Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

PLASTER 4 – Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii 

Plaster 4 CSW Torun

Już 22 maja rusza 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER! W ramach tegorocznej imprezy poświęconej współczesnemu projektowaniu 2D zapraszamy aż na 3 wystawy! W tym roku gośćmi imprezy będą nie tylko świetni polscy projektanci ( w tym m.in. FONTARTE, HIPOPOTAM Studio, HOMEWORK, Tomasz Bogusławski ), ale także artyści reprezentujący włoską scenę projektowania graficznego. W programie imprezy znajdą się wystawy, warsztaty, dyskusje, prezentacje, koncert Steve Nash & Pillow feat. Dj Funktion, ale także konferencja paranaukowa poświęcona zagadnieniu wspólnej pracy duetów/par projektantów i związanych z tym romantycznych i artystycznych zawiłości.

4. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster to konfrontacja nowoczesnej i poszukującej typografii z plakatem, który jest niepokorny i wymyka się tradycyjnym schematom projektowym. Typografia w plakacie to surowe akcenty kolorystyczne – ekspresja podziałów kompozycyjnych plakatu doskonale równoważy zawarty w nim rytm liter, słów i zdań. Układy typograficzne występujące w identyfikacji wizualnej, projektach książek, katalogów dynamicznie współbrzmią z różnorodną, wielowymiarową warstwą graficzną.

Festiwal Plaster z jednej strony pokazuje niezależne, ścierające się byty graficzne, z drugiej zaś wskazuje na nieuchronną symbiozę między nimi. Grafika projektowa to organizm posiłkujący się środowiskiem, w którym żyje – organizm nie samowystarczalny, ale też na pewno nie pasożytujący.

Wydarzenia polityczne, rewolucja technologiczna, przemiany społeczne i kulturowe; wszystko filtrowane jest przez dizajn i znajduje swoje odniesienie w nowych, użytkowych trendach projektowych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki kształt przybierze projektowanie graficzne w przyszłości. Nie wiemy, czy podąży za ogarniającym nas ze wszystkich stron eklektyzmem, czy stanie w opozycji i będzie hołdował czystej, poszukującej formie.

Plaster jest ważnym, branżowym głosem w tych rozważaniach, który nie tylko podkreśla jak istotnym elementem rzeczywistości jest grafika użytkowa, ale również analizuje kierunki jej rozwoju. Ważnymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą zagraniczni dziennikarze zajmujący się grafiką projektową, reprezentujący francuski magazyn Etapes i niemiecki Novum. Ich wizyta studyjna związana będzie ze zbieraniem materiałów do projektu związanego ze współczesnym polskim dizajnem.


Program PLASTER 2013


Środa, 22 maja

  • 19.00 Otwarcie festiwalu, wernisaż wystaw

Wielkoformatowa wystawa współczesnego plakatu włoskiego, bulwar CSW. Kilkadziesiąt prac o formacie 150 x 200 cm zilustruje obecną kondycję projektowania graficznego na Półwyspie Apenińskim. Monograficzna wystawa polskiego plakacisty Tomasza Bogusławsiego, niecka CSW
Polski kontrapunkt dla wystawy plenerowej, prezentacja plakatów, które operują techniką kolażu w zestawieniu z wyrafinowaną typografią.
Międzynarodowa wystawa projektantów: polskiego duetu dizajnerskiego Fontarte (Artur i Magdalena Frankowscy) oraz 3 artystek – projektantek z Włoch: Cristina Chiappini, Raffaella Colutto, Silvia Sfligiotti, taras CSW. Prezentacja prac typograficznych, ilustracji, identyfikacji wizualnych, projektów fontów.

  • 20.00 Prelekcja Tomasza Bogusławskiego, Kino Centrum
  • 21.00 Koncert / liveact: Steve Nash & Pillow feat. Dj Funktion, LabSen

Środa, Czwartek, 22 – 23 maja

  • 10.00 – 13.00 / 15.00 – 18.00 Warsztaty typograficzne, LabSen

Nieodłączny element festiwalu Plaster, warsztaty twórcze związane z grafiką projektową prowadzone przez 2 artystki z Włoch: Raffaella Colutto i Silvia Sfligiotti. Tematyka: ręcznie preparowana typografia nawiązująca do teoretycznych rozwiązań Edwarda Johnstona – uważanego za ojca współczesnej kaligrafii.


Piątek, 24 maja

  • 11.00 – 17.00 Konferencja Plaster pod hasłem “Razem, czy osobno?”, Kino Centrum

Na zakończenie festiwalu 24 maja, odbędzie się konferencja, która poruszy zagadnienie duetów twórczych i związanych z nimi kompromisów artystycznych; sytuacji, w których dwie osoby pracują nad jednym projektem.


Plaster 4 - CSW Toruń

[CSW / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama