Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » RING : wystawa fotografii Krzyszofa Gierałtowskiego

RING : wystawa fotografii Krzyszofa Gierałtowskiego 

[CSW]
W najbliższy piątek zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Artysta, określony przez Ryszarda Kapuścińskiego jako “wybitny fotograf wybitnych Polaków”, zaprezentuje w Toruniu obszerny wybór fotografii prasowych, wykonywanych w latach 70-tych na zlecenie prasy. Oprócz niezwykłych, sugestywnych portretów fotograficznych członków elity artystycznej i intelektualnej i wierchuszki PRL, znajdą się tam także zdjęcia robotników i tzw zwykłych obywateli.

/ Krzysztof Gierałtowski – “Ring”
7.03 – 19.04.2015
wernisaż: 6 marca o 19:00
kurator: Adam Mazur

CSW w Toruniu

Ryszard Kapuściński pisał niegdyś: Gierałtowski nie portretuje ludzi z książki telefonicznej. Jest wybitnym portrecistą wybitnych Polaków. W artyście tym cenię kilka cech. Jego wierność dla tematu, pasję poszukiwacza – tę wyraźną w wypadku Gierałtowskiego trudną a twórczą pokusę, żeby pójść dalej, zbliżyć się do granicy ryzyka, do sytuacji skrajnej.

„Ring” to obszerna, składająca się z ok. 100 fotografii, prezentacja zdjęć prasowych wybitnego fotografa portretcisty, Krzysztofa Gierałtowskiego. Równolegle do wykonywania swoich artystycznych portretów inteligencji polskiej, Krzysztof Gierałtowski w latach 70. intensywnie współpracował z prasą, w tym m.in. z kultowym miesięcznikiem „Ty i Ja“, wykonując zdjęcia do wywiadów, z dwutygodnikiem „Nowe Książki“, dla którego przygotowywał projekty okładek, z tygodnikiem „Razem“ (tworząc rubrykę „Twój współczesny“), tygodnikiem „itd“ (publikując zdjęcia w rubrykach „Sonda“ i „Ring“). Z tego okresu pochodzą czarno-białe fotografie urzędników państwowych i partyjnych średniego szczebla, kadry zarządzającej, naukowców, a także inteligentów, ludzi kultury, a nawet opozycji.

Zdjęcia zlecone pozostawały dotychczas w cieniu twórczości artystycznej Gierałtowskiego. Wystawa w CSW wydobywa ten mniej znany, a niezwykle interesujący z perspektywy historycznej aspekt twórczości Gierałtowskiego.

[MT/CSW Toruń]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama