Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Rzeźby w lodzie i kuchnia molekularna

Rzeźby w lodzie i kuchnia molekularna 

[foto: kliverap / sxc]

Przedświąteczne pokazy kuchni molekularnej, pokazy rzeźbienia w lodzie, doświadczenia i eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w najbliższą sobotę podczas pikniku „Naukowa kraina lodu”.

W namiocie przed budynkiem naszego centrum nauki przygotowaliśmy liczne stanowiska doświadczalne związane z zimą i niskimi temperaturami – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Będzie można również zobaczyć zmiany stanów skupienia oraz wpływ wysokiej temperatury na właściwości różnych substancji – dodaje.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaplanowało również pięć pokazów kuchni molekularnej oraz rzeźbienia w lodzie. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do zapoznania się z właściwościami ciekłego azotu. Przekonają się czy trudno jest stworzyć chmurę, a ponadto sprawdzą reakcję żywych tkanek roślinnych na szok temperaturowy. Zobaczą co tak naprawdę kryje się w kociołku czarownicy i wykonają bańki wypełnione dwutlenkiem węgla.

W namiocie nie wszystko będzie zimne. Lodową krainę ogrzeje palący się lód i tajemnicze pierścienie Gravesanda – wyjaśnia Centkowski.

Oprócz tego, najmłodsi majsterkowicze będą mogli zbudować tunel dla bombki choinkowej, rozgrzeją się budując igloo z błękitnych klocków, a pamiątką z tego wydarzenia będą samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe.

Stanowiska w namiocie będą dostępne w dniu 19 grudnia w godz. 10:30-18:00.
Udział w wydarzeniu organizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn wiedzy jest bezpłatny.

Grudzień to również ostatnia okazja do zabawy nauką na wystawach „Więcej światła” i „Druk 3D – klasa przyszłości”. Ekspozycje opuszczą centrum nauki pod koniec grudnia, a w ich miejsce od 9 stycznia 2016 roku będzie można oglądać wystawę „Wildlife Photographer of The Year 2015”, czyli fotografię dzikiej przyrody. W Toruniu będzie miała ogólnopolska premiera wystawy z tegorocznej edycji konkursu fotografii przyrodniczej. Od 16 stycznia będzie można bawić się dźwiękiem na wystawie przygotowanej przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – „Wmiksuj się!”.

[Młyn Wiedzy / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama