Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Śniadanie na Trawie 2013

Śniadanie na Trawie 2013 

sniadanie na trawie torun

Każdego roku na początku czerwca przestrzeń w centrum średniowiecznego starego miasta w Toruniu pokrywają 2000 m2 prawdziwej soczystej trawy. Przez 5 lat Śniadanie na Trawie gościło na Rynku Staromiejskim. Chcąc ożywiać coraz to nowe przestrzenie miejskie, przenosimy imprezę na Rynek Nowomiejski, który już 8 czerwca 2013 r. stanie się na jeden dzień radosnym zielonym miejscem piknikowym. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach Święta Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Zapraszamy mieszkańców i turystów do odpoczynku podczas całodniowego Śniadania na kocach i leżakach przy dźwiękach znakomitej muzyki. Wydarzenie organizowane jest z okazji obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska i w tym roku koncentruje się wokół zagadnień Myśl • Jedz • Oszczędzaj (Think • Eat • Save), nawiązując do programu ONZ o tej samej nazwie. Wezwanie to ma nakłaniać nas do tego, abyśmy nie wyrzucali produktów żywnościowych, nie kupowali zbędnych rzeczy i nie ulegali wpływowi reklam. ONZ uznało wyrzucanie jedzenia za szkodliwe zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i z perspektywy ochrony środowiska. Taka lekkomyślna konsumpcja pociąga za sobą wzrost cen na rynkach spożywczych, poza tym jest nieetyczna: kiedy w jednych regionach ludzie głodują, w innych ogromna ilość produktów spożywczych trafia na śmietnik

Śniadanie nie może się obyć jednak bez jedzenia! Zachęcamy do zabierania ze sobą domowych wypieków, owoców, kanapek. Jednocześnie namawiamy: jedzcie, myślcie, nie wyrzucajcie i dzielcie się! Każdy, nawet najskromniejszy posiłek smakuje lepiej w miłym towarzystwie.

Gdyby komuś nie wystarczyły własne zapasy, zdrowe ekologiczne produkty będzie można kupić na towarzyszącym Śniadaniu jarmarkowi regionalnych artykułów spożywczych. A tam znajdziecie m.in.: miody, pyłek pszczeli, oleje, eko-lody, nasiona i bakalie. Na stoiskach spotkacie także różnorodnych twórców rękodzieła artystycznego oraz upcyclingu.

Poza piknikowaniem będzie można dowiedzieć się czegoś interesującego na temat przyrody i ochrony środowiska, wziąć udział w warsztatach oraz grach ekologicznych. Piotr Majewski – Mistrz Mowy Polskiej – zaprosi wystawców eko-jarmarku, partnerów Śniadania oraz twórców rękodzieła do zielonej kawiarenki na krótkie rozmowy na temat ekologii, środowiska i biznesu odpowiedzialnego społecznie.

W ramach edukacji ekologicznej odbędą się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka wspólnie z uczestnikami stworzy ekologiczne farby warzywno-owocowe, którymi będzie można ozdabiać torby na zakupy. Polska Akcja Humanitarna zaprosi do uczestnictwa w wielkoformatowych grach związanych z oszczędzaniem wody, a Ekologiczny Toruń nauczy budować hotele dla owadów. Towarzystwo Przyrodnicze Alauda pomoże w wykonaniu budek dla ptaków, MakkireQu pokaże jak tworzyć cudne przedmioty z papierowej wikliny, a młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika w Wyrzysku zaprosi do warsztatów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Będzie można zobaczyć m.in. skonstruowane przez uczniów mini farmy wiatrowe, a sami twórcy wyjaśnią ich działanie, pokażą, jak i dlaczego je zbudowali.

Na tym nie koniec zajęć edukacyjnych! Warsztaty przygotują także organizatorzy i partnerzy Śniadania: m.in. PZR, który zademonstruje jak można stworzyć przykuchenny ziołowy ogródek czy Toyota Bednarscy – z wyścigami swoich mini aut oraz malarsko-samochodowymi zabawami dla dzieci. Na Śniadaniu pojawią się także Rady Okręgów z Torunia, które będą dyżurować, pytać i zapraszać mieszkańców do świadomego myślenia oraz współdecydowania o swojej okolicy

Pojawi się również klub Capoeira Toruń, dzięki któremu, będzie można zapoznać się z tą unikalną formą aktywności fizycznej i wziąć udział w specjalnemu pokazowi oraz warsztatach. Szkoła Jogi z ulicy Podmurnej zaproponuje wspólne ćwiczenia na matach oraz podzieli się swoją wiedzą z zakresu zdrowego stylu życia z jogą, a Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK przeprowadzi pokazy obserwacji słonecznych różnymi metodami. Studenci opowiedzą co i dlaczego widać oraz jak patrzeć na słońce, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Podczas Śniadania rozstrzygniemy także ekologiczno – plastyczny konkurs Domu Harcerza – Wiosenna dekoracja dla przedszkolaków, w którym pomaga PZR.

A na koniec trochę o tle muzycznym, czyli związanych z regionem gwiazdach na koncertowej scenie Śniadania. Klasycznymi melodiami wydarzenie otworzy Kwartet Smyczkowy PRESTIGE z Bydgoszczy. Muzycy związani z Operą Nova, Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną tworzą niebanalne aranżacje, które z pewnością będą znakomitym początkiem spotkania na Rynku Nowomiejskim. Na scenie pojawi się także Pan Jędras w towarzystwie Panów. Zagrają przepiękne Piosenki Na Kacu, które powstały „dla przyjaciół, do śpiewania gdzie się da, uśmiechania ile wlezie i tańczenia. Pan Jędras ma nadzieję, że dadzą Wam chociaż trochę poczucia, że nie jesteście sami w swoich smutkach i radościach…”.

Gwiazdą Śniadania na Trawie będzie pochodzący z Torunia zespół, pełen siły, werwy i myśli o środowisku: SOFA. Znana i lubiana za doskonałą muzykę grupa, od lat angażuje się w akcje na rzecz ochrony przyrody, jak np. Zwolnij! Pomóż! Dzikie zwierzę na drodze! wraz z WWF. Podczas trasy koncertowej promującej płytę DoReMiFaSoFa grupa przypominała, jak ważne jest zdjęcie nogi z gazu i ochrona dzikich gatunków takich jak ryś, wilk, a nawet niedźwiedź przed potrąceniem przez samochód.

Tegoroczne Śniadanie stanowi element Święta Województwa. Wszystkie zespoły, które wystąpią na naszej scenie są związane z regionem: kwartet smyczkowy Prestige, Pan Jędras, SOFA i… IFI UDE w swoim akustycznym wcieleniu. Urodzona w Nigerii Ifi pojawi się w najnowszym filmie Marcela Woźniaka, więc jej związek z naszym miastem jest oczywisty!

Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej:
http://pzr.org.pl/program-sniadania-na-trawie-2013/

plakat sniadanie na trawie torun

Zapraszają organizatorzy: Pracownia Zrównoważonego Rozwoju wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i producentem płatków śniadaniowych Nestle oraz partner główny: Fabryka Kosmetyków Pollena-Ewa SA.

[Pracownia Zrównoważonego Rozwoju / MT]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama