Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » Toruń sprzed wieków, czyli wyjątkowe widowisko Specjala na Bella Skyway Festival

Toruń sprzed wieków, czyli wyjątkowe widowisko Specjala na Bella Skyway Festival 

[Foto: Grupa Żywiec]

Podczas Bella Skyway Festival (22-27 sierpnia) mieszkańcy Torunia już po raz dziewiąty będą mieli okazję podziwiać świetlne instalacje, przygotowane przez artystów z całego świata. Jedną z atrakcji tegorocznej edycji będzie projekcja „Legendy Północy”, przedstawiająca w technice mappingu historię mistrza Hieronima, który miał przegonić smoka z miasta.

Podczas Bella Skyway Festiwal, którego prezentowane są wizualizacje świetlne, projekcje na kurtynach wodnych, świetlne tunele czy mappingi 3D (ruchomy obraz wykorzystujący jako ekran obiekt architektoniczny) na stałe wpisał się już w kalendarz największych imprez kulturalnych w naszym regionie. Ubiegłoroczną edycję oglądało ok. 350 tys. widzów, w tym roku możemy spodziewać się podobnej liczby zainteresowanych.

Wśród 17 przygotowywanych instalacji atrakcją dla mieszkańców miasta z pewnością będzie przygotowany przez markę Specjal mapping „Legendy Północy”. Na ścianie bocznej Teatru im. Wilama Horzycy zaprezentowana zostanie historia mistrza ciesielskiego Hieronima, który ocalił miasto przed smokiem. Opowieść jest przekazywana w Toruniu z pokolenia na pokolenie, a dla upamiętnienia wizyty gada w mieście, jego ceramiczna podobizna stanęła na rogu Przedzamcza i ul. Szerokiej, wraz z zeznaniem Hieronima.

W projekcji Specjala motyw smoka będzie punktem wyjścia, by opowiedzieć więcej także o samym mieście i zabrać widzów w podróż po toruńskiej starówce i pokazać legendarne symbole miasta, m.in. pierniki, Mikołaja Kopernika, słynny dzwoń Tuba Dei (Trąba Boża) oraz oczywiście toruńskiego smoka i mistrza Hieronima. Instalacja będzie czymś niespotykanym w skali kraju, ponieważ za podstawę scenariusza posłużył komiks, który zrealizowano w ciekawej i efektownej dla oka animowanej formie.

Mistrz Hieronim i bohaterowie innych opowieści z naszego regionu trafiło na karty komiksu w ramach kampanii Specjala „Legenda Północy”. – Sięgnęliśmy po te historie, ponieważ są częścią tożsamości północnych regionów Polski. Mapping przygotowywany na Bella Skyway Festival w Toruniu pozwoli widzom cofnąć się w czasie, doświadczyć tych opowieści i w niezwykły sposób stać się ich częścią – mówi Katarzyna Wierzchowska, Brand Manager marki Specjal w Grupie Żywiec.

Projekcja „Legendy Północy” podczas Bella Skyway Festival będzie więc świetną okazją, by przypomnieć sobie jedną z opowieści ważnych dla historii miasta i zaprezentować ją przed gośćmi z różnych krajów i kontynentów.

[MT / Grupa Żywiec]
[materiał sponsorowany]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama